Da bismo mogli da kažemo da je beba to samostalno uradila, potrebno je da se dovede u taj položaj, da sedne, zatim da se u tom položaju igra i da ga održava neko vreme, kao i da ga promeni, da krene ili u puzanje ili ustajanje. To je proces koji će potrajati nekoliko meseci i kod svake bebe može biti drugačije, a i način dolaska do samostalnog sedenja može biti različit.
Samostalno sedenje kod bebe je važan korak u razvoju njenih motoričkih i kognitivnih veština
Šta sve podrazumeva proces samostalnog sedenja
- Razvoj snage: U prvih nekoliko meseci života, beba jača mišiće vrata i leđa kroz prirodne aktivnosti kao što boravak na leđima, boku i stomaku.
- Razvoj ravnoteže: Beba uči kako da održi ravnotežu i podrži svoje telo dok se kreće. Ovo uključuje jačanje mišića trupa i leđa.
- Razvoj koordinacije: Beba postepeno razvija koordinaciju oko, ruke i trup kako bi mogla pravilno pozicionirati svoje telo dok sedi.
Foto: Freepik
- Razvoj svesti o prostoru (propriocepcija): Beba uči kako da razume prostor oko sebe i kako da se pozicionira u njemu. Ovo uključuje razumevanje kako se telo kreće i kako da održi stabilan sedeći položaj.
- Razvoj pamćenja: Beba razvija “mišićnu memoriju” koja joj pomaže da pamti i ponavlja pokrete koji su joj potrebni za sedenje, kao i za ostale aktivnosti.
- Sazrevanje centralnog nervnog sistema: Mozak bebe prolazi kroz značajne promene i sazrevanje tokom prvih nekoliko meseci. Ovi neurološki razvojni koraci omogućavaju bebi da kontroliše svoje telo.
- Prirodno istraživanje i vežbanje: Bebe prirodno istražuju svoje mogućnosti kretanja. Kroz vreme na stomaku, puzanje i podizanje glave, beba postepeno razvija snagu i koordinaciju potrebnu za samostalno sedenje.
- Postupnost: Beba može početi da pokazuje interesovanje za sedenje tako što će pokušavati da se podigne sama ili će pokušati da održi sedeci položaj uz minimalnu podršku.
- Tada ćete iskoristiti priliku da je povedete u pravilan obrazac kretanja, da ustane prvo u kosi sed, a zatim iz njega da sedne sa osloncem na sedalni deo karlice.
Evo nekoliko grešaka koje roditelji mogu napraviti kada je reč o sedenju bebe
- Upotreba jastuka za potporu. Greška je koristiti jastuke ili druge pomagala kako bi se beba naslonila da bi sedela. Ovo može ometati pravilan razvoj mišića, pojačavati pritisak na nejaku bebinu kičmu i smanjiti stabilnosti bebe tokom samostalnog sedenja.
- Prerano podizanje bebe u sedeći položaj. Pokušaji da se beba postavi u sedeći položaj pre nego što je sama sposobna da to uradi mogu dovesti do neželjenih posledica. Bebinim mišićima može nedostajati potrebna snaga i stabilnost za samostalno sedenje ili može imati razne deformitete kičmenog stuba.
- Korišćenje ljuljaški, autosedišta da beba boravi predugo na leđima. Nedostatak vremena za vežbe na stomaku može otežati bebi da razvije snagu mišića potrebnu za sedenje. Vežbe na stomaku su ključne za jačanje mišića vrata i leđa.
- Poređenje sa drugim bebama. Svaka beba se razvija svojim tempom i nemojte pokušavati da postavite svoju bebu u sedeći položaj pre nego što vidite je spremna. Svaka prisila i ubrzavanje procesa može biti štetna.
- Nedostatak raznovrsnih aktivnosti i prilika za bebu da istražuje svoje telo i okolinu može usporiti razvoj mišića i veština potrebnih za sedenje.
- Roditelji bi trebalo da budu upoznati sa ovim greškama kako bi se izbegle i kako bi pružili podršku prirodnom razvoju bebine sposobnosti. Pomažući bebi da razvija svoju snagu i stabilnost postupno, roditelji će omogućiti da beba sigurno postigne samostalno sedenje kada bude spremna.
- Napomena: Ukoliko primetite da vaša beba nije samostalno sela, a već ima više od devet meseci, obratite se za pomoć stručnom licu (pedijatru, fizijatru, fizioterapeutu) da biste dobili smernice kako da usmerite svoje dete da postigne funkciju sedenja. Nekada je potrebno samo da se malo beba provežba da bi savladala ono što se od nje očekuje.
Teskt pripremila:
Hristina Andrašević,
diplomirani fizioterapeut
Osnivač Centra za edukaciju roditelja FizioMama
Komentari (0)