Načelnik porođajne sale novosadske Betanije, oduševio je sve prisutne trudnice u Bebac Startup centru. Za sve vas, koje niste bile u prilici da prisustvujete, prenosimo neke od važnih zaključaka i saveta dr Đorđa Petrovića.
Vodite računa o tome gde i od koga dobijate informacije
Da li ste spremne za porođaj? Odmah da vam kažem, ne, niste. Ne možete biti u potpunosti spremne, jer je to nešto potpuno novo u vašem životu. Ipak, ono što možete, jeste da se na pravi način edukujte i informišete.
Važno je informisati se u pravo vreme i ne zatrpavati se nepotrebnim informacijama. Informacije na internetu su većinom neproverene, u časopisima i specijalizovanim sajtovima možete dobiti površne informacije, dok u školama za trudnice kao i od lekara dobijate specijalne informacije i one koje se odnose baš na Vašu trudnoću sa svim svojim specifičnostima.
Strah je vaš najveći neprijatelj na porođaju
Trudnoća je jedno jako nezgodno stanje- mora da se završi. Kad ste stigle, tu ste, gde ste i nema nazad.
Znam da se plašite raznih stvari: nepoznatog, bola, brinete da li će sve proći kako treba, da li ćete uspeti, da li ćete dobiti adekvatnu pomoć i sl.
Mi razumemo vaše strahove i ako se nikada nismo porađali. Razumemo da nije lako. Ali verujte, vi žene ste predodređene za rađanje! Da je porođaj prepušten nama muškarcima, svet sigurno ne bi opstao.
Carski rez je 7 puta opasniji od vaginalnog porođaja
Carski rez je operacija kojom se otvaraju trbušni zid i materica, vadi plod i na taj način završava porođaj. Postoji 7 mogućih komplikacija ovakvog zahvata.
Završiti porođaj cavrskim rezom opravdano je samo u situaciji kada bi vaginalni put porođaja ugrozio majku ili plod pod većim rizikom od onog koji nosi sama operacija.
Ukoliko postoje indikacije za carski rez, preporučujem da se uradi u spinalnoj anesteziji, najviše zbog lakšeg i brežeg oporavka, ali i zato što ćete biti u prilici da odmah vidite svoju bebu.
Vaginalni porođaj je moguć nakon carskog reza
Oko trećina žena koja je imala porođaj carskim rezom, ima mogućnost da proba da se vaginalno porodi u sledećoj trudnoći. Od te trećine, oko 60-70% se uspešno vaginalno porodi.
To otprilike znači da bi se oko 20% žena sa carskim rezom moglo poroditi vaginalno sledeći put ali je kod nas taj procenat mnogo manji – 1,89 (za 2015.godinu).
Vakum nije bauk
Mnoge žene se trgnu na samo izgovorenu reč vakum. Međutim, danas se na ovaj način porođaj može završiti bez ikakvih problema i posledica po bebu. Način na koji se vakum nekada koristio, danas se više ne koristi.
Postupak se izvodi u završnoj fazi porođaja tako što se kalota vakum ekstraktora stavi na bebinu glavu i polako se pomaže bebi da se pravilno izrotira i izađe napolje.
U 2015. godini na našoj klinici urađeno je ukupno 45 vakum ekstrakcija, 85% dece dobilo je APGAR ocenu 5 ili više. Ni jedno dete nije otpušteno sa posledicama.
Epiziotomija se izvodi samo kada mora
Broj epiziotomija se svake godine sve više smanjuje. Naše babice pokušaće da sačuvaju međicu gde god je to moguće. Ipak, postoje situacije kada je i za vas bolje da rez načinimo mi nego da međica sama pukne jer se takva rana teže ušiva i zarasta.
Hajde da sa obe strane učinimo malo pa da svi budemo zadovoljni
Znam da puno toga zamerate porodilištu: osećate se kao na pokretnoj straci, žalite se na nemogućnost šetanja, pijenja tečnosti, stimulaciju i indukciju porođaja, nedovoljnu komunikaciju sa osobljem i mislite da ne obraćamo pažnju na vas.
Ipak, ponekad je dovoljno samo malo sa naše strane, samo drugačiji i humaniji pristup. Ali puno toga zavisi i od vas samih i od očekivanja sa kojim dođete u porodilište.
Voleo bih da naša porodilišta budu najbolje opremljena, da svaka žena ima svoju sobu za porođaj, po ugledu na ostale zemlje koje to imaju. Voleo bih da Novi Sad dobije gradsko sekundarno porodilište za fiziološke porođaje i da svaka od vas ima porođaj kakav želi.
Zašto to želim?
Zato što želim da ovo bude slika naših porodilišta!
Komentari (0)