Osim što su salame, paštete i viršle nutricionistički gotovo bezvredne namirnice, sadrže veću količinu polifosfata i nitrita, emulgatora koji uzrokuju rak i uništavaju kalcijum u kostima zbog čega su posebno opasni za decu.
Svetski fond za istraživanje raka (WCRF) ukazuje na to da postoji veza između konzumiranja mesnih prerađevina i raka creva, pa se roditeljima savetuje da ih što ređe daju deci. Osim toga, zbog aditiva koje sadrže imaju jak ukus, pa ako naviknete dete na takvu ishranu, neće mu se više sviđati blag ukus povrća.
”Preporučljivo je da se detetu do pete godine ne daju salame, kobasice i druge mesne prerađevine, jer sadrže mnogo koncentrata i, što je bitno, ne sadrže propisanu masnoću. Mesne prerađevine su više delikates, dodatak uz obrok. S vremena na vreme možete svom detetu davati pileće viršle i pileći parizer”, savetuje dr Ljubomir Pfaf, nutricionista.
Metabolizam deteta usklađen je sa brzinom njegovog rasta i razvoja, zato je važno da detetu dajete hranu koja mu je potrebna.
”Nakon treće godine, dete može da jede isto što i odrasli, a količina mesa treba da bude od 130 do 200 grama na dan, u zavisnosti od energetskih potreba, odnosno od toga koliko se dete kreće. Insistrirajte na tome da jedu žitarice, mlečne proizvode, jaja i obavezno povrće i voće”, napominje dr Pfaf.
Komentari (0)