Prehlada i grip su bolesti koje nastaju kao posledica virusne infekcije, a obično traju sedam dana.
Bolovi u mišićima, glavobolja, otežano disanje, povišena temperatura, suvi kašalj ili kašalj sa sekretom, najčešći su simptomi koji prate ovo stanje.
Da bi se izborio sa ovom dosadnom, a ponekad i nimalo bezazlenom bolešću, oboleli mora da vodi računa o načinu ishrane, naglašavaju nutricionisti.
Pre svega, treba da unosi što više tečnosti, najbolje vode, i to najmanje litar i po dnevno.
Sokovi pripremljeni u sokovniku od svežeg voća – limuna, pomorandže, grejpfruta i jabuka, takođe su nezaobilazni.
Na prvoj liniji odbrane su i čajevi, od kojih treba koristiti, pre svega, nanu, kamilicu, šipak, cvet zove, lipu, kleku, majčinu dušicu, hajdučku travu, bosiljak…
Uzimajte što više voća bogatog vitaminom C, kao što su kivi, jabuka, pomorandža i limun. Za suzbijanje bolova u mišićima treba uzimati eterična ulja, najbolje od jagorčevine.
Dok traje gripozno stanje, izbegavajte mleko i mlečne proizvode, zbog stvaranja sluzi koja otežava disanje. Ako neko baš ne može bez mleka, onda bi trebalo da uzima jogurt koji sadrži probiotske bakterije.
Pšenicu i njene proizvode takođe treba izbegavati zbog glutena, “proteinskog lepka”, koji otežava varenje. Od mesa dolaze u obzir pileće, teleće i riba. Slatkiši i šećer se ne preporučuju, osim meda i ječmenog slada.
U drugoj fazi gripa treba da se unosi što više začinskog bilja i ljutih začina, kao što su ren, biber, ljuta paprika, kari, đumbir. U ljutoj paprici nalazi se kapsaicin, u renu alil-izotijacijanat, u belom luku alanin… Svi ovi sastojci važni su jer pospešuju varenje i krvotok, kao i bolje izlučivanje sekreta iz respiratornih puteva.
Za lečenje gripa blagotvorna je pileća supa. Zanimljivo je da namirnice u pilećoj supi deluju u skladu sa lekovima koje propisuju lekari, odnosno utiču na razblaživanje i pokretanje sekreta u disajnim putevima, i tako olakšavaju iskašljavanje.
S druge strane, slani bujon bogat raznovrsnim povrćem, nadomeštava gubitak tečnosti i minerala, koji nestaju znojenjem. Vrela isparenja iz supe čiste disajne puteve.
VITAMIN C I KISEONIK
U dodiru sa kiseonikom vitamin C se gubi, pa nije poželjno voće seći ili pripremati mnogo pre upotrebe. U kontaktu sa metalom (nožem), ovaj vitamin oksidiše, pa voće ne treba previše seckati i držati u metalnim posudama. Na temperaturi iznad 37 stepeni, vitamin C gubi svoja svojstva, pa limun ne treba stavljati u vreo čaj, već u rashlađeni ili od njega pravite limunadu.
PILEĆA SUPA
Za pripremu pileće supe, po najjednostavnijoj recepturi koja se primenjuje generacijama, potrebni su vam: pile, crni i beli luk, praziluk, paškanat, šargarepa, celer, bela zelen, so, biber. Na kraju dodajte i dosta peršuna.
IMUNITET
Za podizanje imuniteta treba uzimati matični mleč i propolis. U poslednje vreme sve više se preporučuje i ehinacea, biljka koja stimuliše stvaranje fagocita u krvi. Fagociti su važni za uništavanje bakterija i virusa.
Komentari (0)