Dok odrasle osobe rutina uglavnom asocira na dosadu, za decu je ona vrlo korisna i ima važnu ulogu u procesu vaspitanja.
I mada će se svako dete u početku opirati, na primer odlasku na spavanje uvek u isto vreme, brzo će se na to naviknuti. Pod uslovom da su roditelji uporni i dosledni. A kakve to prednosti rutina nudi deci, pa i celoj porodici?
Uliva im sigurnost. Dete se oseća tako malim u odnosu na svet odraslih koji ne razume i zato mu činjenica da se događaji odvijaju određenim redom, onako kako ono očekuje, uliva sigurnost. Rutinski događaji mu služe kao reperne tačke i pomažu mu da se razvija i stiče samostalnost.
Lakše poštuje pravila. Rutina ima edukativnu vrednost, jer kada se pravilo pretvori u naviku, više nema potrebe da se dete svakog dana podseća na nešto (da, na primer, redovno pere zube).
Život je jednostavniji. Dete se manje opire kada unapred zna sled događaja: da treba da prekine igru da bi prešlo za sto i jelo, da ugasi tv da bi išlo na spavanje. Rutinsko ispunjavanje obaveznih dnevnih aktivnosti čini detetov život mnogo jednostavnijim.
Štedi vreme i energiju. Kada su pravila jasno uspostvaljena i navike stečene, nema više potrebe da se o njima priča što olakšava posao roditeljima. Ali, kada se ove navike jednom uspostave, treba ih se pridržavati, čak i u vanrednim situacijama, kako bi dete sačuvalo svoje repere i svoj unutrašnji mir.
Komentari (0)