Kompjuteri su postali sprave bez kojih se ne može zamisliti funkcionisanje i nije više pitanje da li deca smeju da ga koriste, već kako to kontrolisati, koliko dugo i kada im treba dozvoliti da budu za računarom.
Ostale igračke brzo im dosade, dok im kompjuter daje toliko mogućnosti za nove igre. On im je “savršena” igračka, a igrice i brojne opcije crtanja i slikanja po ekranu dozvoljavaju im da sve što im se ne dopada izbrišu, da sve počnu ponovo ili jednostavno ugase kada im više nije do igre, bez skupljanja razbacanih kockica, bojica…
Previše vremena provedeno ispred ekrana može imati mnogo negativnih posledica. |
Vrlo brzo savladavaju pravila korišćenja, posebno u periodu burnog razvoja kada izlaze iz instinktivne i prelaze u fazu saznajnog, što se događa oko treće godine. Mnogi roditelji se zapanje kada trogodišnjak preko noći nauči da upali, ugasi i koristi računar. Međutim, iako je to nekada sjajna prilika da dobijete koji sekund mira u kući, previše vremena provedeno ispred ekrana može imati mnogo negativnih posledica. Istraživanja pokazuju da su deca sve gojaznija, da se manje kreću, manje trče i aktivna su, što nije slučaj kada se igraju “običnih” dečjih igara.
Osim toga, kompjuter može biti uzrok mnogih fizičkih deformiteta jer deca predugo sede za računarom u nepravilnom položaju, a previše gledanja u ekran može da naškodi vidu. Kompjuter može da bude uzrok mnogih psihičkih ili emotivnih problema, pa je najbolje da detetu ograničite vreme pred ekranom.
Predškolci ne bi trebalo da budu za kompjuterom duže od 20 minuta u kontinuitetu. Kada dete krene u školu vremensko ograničenje ostaje isto, ali korišćenje može biti češće, uz obaveznu pauzu. Što se adolescenata tiče, njima je jako teško postaviti bilo kakva ograničenja, pa im ponudite sport kao alternativu.
Pročitajte još:
Da li deci ograničiti vreme za kompjuterom? >>
Komentari (0)