U svim vrtićima u kojima postoji interesovanje roditelja, u septembru će biti uveden engleski jezik kao redovna aktivnost. To znači da će ovi časovi biti besplatni, da se neće dodatno plaćati kao što je do sada bio slučaj.
Engleski jezik u vrtiću roditelji su do sada plaćali u proseku oko 600 dinara za osam časova mesečno školama stranih jezika, čiji su profesori predavali deci.
Došli smo na ideju da se u predškolske ustanove uvede engleski jezik kao posebni program, čija će cena biti uračunata u cenu boravka koju roditelji već plaćaju. Trenutno je u svim predškolskim ustanovama snimanje situacije, odnosno provera zainteresovanosti roditelja za ovako nešto. Za sada je primećeno veliko interesovanje – navode u Sekretarijatu za dečju zaštitu.
Ideja je da se za decu uzrasta od tri do pet godina uvede „bilingvalni“ vrtić, oblik rada koji već godinu dana funkcioniše u vrtiću „Sveta Petka“ na Senjaku gde deca nekoliko sati tokom dana osim na srpskom pričaju i na engleskom jeziku. Časovi engleskog realizovaće se sa decom starijom od 5 godina.
U mnogim predškolskim ustanovama već postoje vaspitačice koje su završile kurseve engleskog jezika i položile sve potrebne testove koji su potrebni za rad sa ovim uzrastom. Ukoliko se bude javila potreba, ustanove će raspisati konkurs za prijem novih. što se tiče kvalifikacija koje profesori engleskog jezika treba da imaju, to su zapravo svi oni koji mogu da predaju ovaj jezik u nižim razredima osnovne škole – dodaje Ljiljana Jovčić, sekretarka za dečju zaštitu.
Program za zdravlje
Od 1. septembra, u beogradskim vrtićima biće uvedeni i programi za negovanje zdravih stilova života i sprečavanje posturalnih poremećaja poput ravnih tabana, krive kičme, nepravilnog držanja tela, spuštenih svodova stopala i slično. Ove programe uvodiće vaspitači za fizičko koji već rade u predškolskim ustanovama.
Komentari (0)