Šta je biopsija horionskih čupica?
Biopsija horionskih čupica je invazivna prenatalna dijagnostička metoda koja određuje hromozomske abnormalnosti kod fetusa. Ona uključuje uzimanja uzorka delića placente koji se zove horionske čupice.
Kada se radi biopsija horionskih čupica?
Ova procedura se najčešće sprovodi između 10. i 12. nedelje trudnoće, mada ju je moguće sprovesti i do 15. nedelje. To je najranija invazivna dijagnostička procedura u trudnoći, koja nudi validne nalaze o genetskom zdravlju bebe, a postoje dva načina na koje može da se uzme uzorak: transvaginalno ili kroz stomak. Za roditelje je važno da pre procedure znaju zbog čega ih je lekar uputio na nju, da razumeju rizike i da budu spremni da čuju rezultate.
Kada će Vam lekar preporučiti biopsiju horionskih čupica?
- Ako ste imali pozitivne ili granične rezultate na skrining testovima za hromozomopatije, kao što je VERIFIED test. Tada se ova metoda koristi da bi potvrdila ili isključila hromozomopatiju.
- Ako su Vaše prethodne trudnoće bile zahvaćene hromozomopatijama
- Ako imate porodičnu istoriju specifičnih genetskih poremećaja, ili je vaš partner nosilac gena za razvoj nekog poremećaja.
Kada se biopsija horionskih čupica ne preporučuje?
Najčešće kod žena koje imaju aktivnu vaginalnu infekciju ili infekciju grlića materice, ova intervencija se radi kroz abdomen. Isto tako, rizično je raditi kada je trudnica imala krvarenje u prethodne dve nedelje, ili kada ima zavaljenu matericu, fibrome i neuobičajeno postavljenu posteljicu. Intervencija može da bude rizična kod Rh negativnih trudnica za koje se zna da nose Rh pozitivnu bebu i da su već počele da proizvode antitela.
Kako izgleda sama procedura?
Trudnica bi trebalo da dođe sa punom bešikom na ovaj test, tako da bi trebalo da unosi dosta tečnosti pre zakazanog termina.
Šta se otkriva biopsijom horionskih čupica?
Najveći broj genetskih abnormalnosti se dijagnostički potvrđuje biopsijom horionskih čupica. Najčešće hromozomopatije, kao što je Daunov sindrom, mogu da se otkriju ovom metodom.
Koji su rizici procedure?
Rizik od spontanog pobačaja sličan je i kao kod amniocenteze u drugom trimestru i iznosi oko 1%. Rizik se povećava ako je beba sitna za svoju gestacijsku nedelju. Jako retko, biopsija horionskih čupica nosi rizik od infekcije unutar materice.
Imajte u vidu da se ova invazivna metoda u najvećem broju slučajeva može izbeći VERIFIED ekspertskim prenatalnim testom.
Ja sam radila pre par dana i bilo je bolno. Igla je velika i onda se vakumom izvlace celije posteljice. Meni nije uspelo iz prvog puta pa su me boli dva puta Radio je dr Nemanja Stojanovic iz Visegradske, prijatan covek. Ali cela intervencija je bila traumaticno iskustvo.
jel neko radio ovo?
Ja sam radila. Ne boli, traje kratko i rezultat je gotov za dan dva. Vazno je da posle intervencije mirujes. Ne znam koliko ce ti sad znaciti ova informacija, obzirom da si pisala u novembru, a odgovor dobila tek sad.
Izvini, u kojoj su ustanovi radila?
Ja sam radila kod Jurišića u Bg oba puta. Prvi put sam prošla relativno dobro, sutradan išla na more. Živimo u Bijeljini, znači putovala do mora cijelu noć bez problema. To je bilo prije 3 god.
Drugi put nije bilo baš prijatno, radila sam sad u februaru. Radila sam zbog godina, jer sam u maju napunila 43. Problem je bio što dr nije mogao da me pregleda jer mi je bešika bila prepuna, pa sam išla da ispraznim. Onda je rekao da mi je zavaljena materica i posteljica usađena naprijed, što je sve bilo i slučaj u prvoj trudnoći, pa nije bilo problema. Elem, zvao je još jednog ginekologa da drži sondu u meni, a on je injekciju zabo u donji dio stomaka i izvukao tkivo. Tu me iscimao, pa sam jedva došla do Bijeljine od nekih tupih bolova koji su trajali i sutradan, ali hvala Bogu, sve je dobro prošlo. Inače, procedura je da on uzme neke specijalne rukavice i špricu koji su upakovani u nekoj kutiji, valjda da ne bi došlo do infekcije. Prati se položaj bebe ultrazvukom s vana, preko stomaka. Ubode špricu, izvuče tkivo i to je to. Poslije ti daju jedan brufen, da ne bi došlo do spontanog i dobije se recept da kupiš antibiotike, da se spriječi infekcija.