Lejla (31), koja je sada u petom mesecu trudnoće, kaže da mnogo njenih prijatelja čeka bebu. Kada se prijavila u Prenatalni medicinski centar u Moskvi, otkrila je da je preplavljen trudnicama.
"Lekari pričaju da su pre dve godine, kada je centar otvoren, mogli da igraju fudbal u holovima. Sada su tu redovi. Kada zovete, teško možete da dobijete vezu, linije su uvek zauzete", rekla je Lejla agenciji AP. Posle kolapsa Sovjetskog Saveza, ruska populacija je počela da se smanjuje, i to za po 750.000 ljudi godišnje.
Zato je Kremlj odlučio da će deca biti prioritet. Zakonom iz 2007. godine produženo je porodiljsko odsustvo i povećano plaćanje tokom tog odsustva. Majkama je omogućeno da dobiju obrazovne i druge vaučere u vrednosti od 250.000 rubalja (6.737 evra) za drugo i svako sledeće dete koje rode.
Ono što je možda još važnije, ruska privreda u zamahu omogućila je mladim parovima da planiraju sopstvenu budućnost. Broj novorođene dece se povećao sa 1,4 miliona u 2006. na 1,6 miliona u 2007. godini, što je najveći broj u poslednjih 15 godina.
U TV reklamama sve češće se prikazuju velike porodice i pohvaljuju oni koji usvajaju decu. "Promovišu se porodice, promovišu bebe, i nekako ta poruka nalazi svoj put", navodi Lejla.
"Nije baš da želimo da odgajimo puno Rusa kako bismo pomogli razvoj naše privrede", šali se Lejlin muž Aleksandar, 30-godišnji advokat. Priznaje ipak da je oporavak ruske privrede u protekloj deceniji olakšao podizanje dece.
Za Rusiju je povećanje broja rođene dece više od signala da se društvo oporavlja od decenija siromaštva. Zbog pada broja novorođenih i porasta mortaliteta, broj Rusa je pao sa oko 148 miliona, koliko ih je bilo 1989. godine, na 141,4 miliona 2008.
Sela su opustela, broj regruta u vojsci se smanjio, kao i broj radnika. Pojedini stručnjaci su procenjivali da bi broj Rusa mogao da padne ispod 100 miliona do 2050. godine, što bi moglo da ugrozi opstanak same države.
Predsednik Vladimir Putin sada ističe da je bejbi bum samo jedan od znakova preokreta u zemlji.
"Mnogi su sumnjali da državne investicije koje je zahtevao ovaj program mogu da daju rezultate. Danas sam srećan što mogu da kažem da su dale rezultate", rekao je Putin 8. februara.
Ukazao je ipak da broj umrlih i dalje nadmašuje broj rođenih, kao i da je životni vek Rusa najkraći u Evropi, što je, prema njegovim rečima, "sramota".
Muškarci u Rusiji žive nešto više od 60 godina, ili za oko 15 godina kraće od muškaraca u Evropi. Ruskinje mogu da očekuju životni vek od 73 godine, što je za oko sedam godina kraće od evropskog proseka.
I dok je smanjenje ruske populacije usporeno, stručnjaci su podeljeni oko pitanja da li će ta populacija ikada ponovo rasti. Zemlja bi i dalje mogla da se kreće ka populacionoj katastrofi, smatra ugledni zapadni stručnjak za pitanju ruske populacione krize Marej Fešbah.
Fešbah, koji radi u Međunarodnom obrazovnom centru Vudro Vilson u Vašingtonu, ocenjuje da će broj žena uzrasta između 20 i 29 godina, kada su u najboljim godinama za rađanje, početi da opada do 2013. godine.
On predviđa i porast smrti uzrokovanih sidom, tuberkulozom i hepatitisom C u narednih pet do 10 godina. Rusija se, smatra on, našla u "demografskoj jami" iz koje bi moglo biti teško pobeći.
Jevgenij Andrejev, ruski istraživač u Maks Plank institutu za demografska istraživanja u Nemačkoj, kaže da je povećanje životnog veka Rusa, koje je obećao Putin, moguće.
To, međutim, traži nove namete na alkohol i duvan, bolju zdravstvenu zaštitu i druge poteze za koje su neophodni i novac i politička volja. "To neće biti popularne mere", smatra Andrejev.
Komentari (0)