U Srbiji je prvi put urađena transplantacija matičnih ćelija hematopoeze od nesrodnog davaoca iz registra davalaca kostne srži Srbije. I desetomesečna beba kojoj su presađene ćelije i davalac su dobro.
Ovo je veliki pomak u programu transplantacije u Srbiji, a u složenom zahvatu učestvovali su stručnjaci Instituta za transfuziju Srbije, Vojnomedicinske akademije i Instituta za majku i dete ”Dr Vukan Čupić”.
– Beba kojoj su presađene matične ćelije hematopoeze rođena je sa urođenom imunom slabošću – kaže dr Dragana Vujić, načelnik odeljenja za transplantaciju kostne srži Instituta za majku i dete. – Dijagnozu su postavile kolege u Univerzitetskoj dečjoj klinici u ”Tiršovoj”, a kod nas je urađena
transplantacija.
Od dobrovoljnog davaoca, humane osobe, za koju u Ministarstvu zdravlja Srbije kažu da je višestruki davalac krvi, kostna srž je prikupljena u Vojnomedicinskoj akademiji. Jer, prema propisima svetskog registra, ne može u istoj ustanovi da se prikuplja kostna srž i presađuju matične ćelije, između ostalog i zbog zaštite privatnosti donatora i primaoca.
Između VMA i Instituta za majku i dete koordinirao je Institut za transfuziju krvi Srbije, gde se i vodi registar dobrovoljnih davalaca kostne srži. Uzorak je transportovala dr Zorana Andrić iz Instituta za transfuziju.
Kada su matične ćelije za transplantaciju stigle u Institut za maku i dete, morala je da se radi obrada, zbog nepodudarnosti.
– Ovo je složeniji zahvat od svih transplantacija koje smo radili, i na njemu je bio angažovan čitav transplantacioni tim – objašnjava dr Vujić.
Lekarima Instituta za majku i dete i ovoga puta u pomoć je pritekao dr Maniro Andolina, iz Centra za transplantacije u Trstu. On ih je i obučavao da rade transplantacije, a došao je i na ovaj zahvat, kakav do sada nije rađen u našoj zemlji.
– Beba kojoj smo presadili matične ćelije dobro se oseća i zasad sve ide očekivanim tokom – kaže dr Vujić.
Registar davalaca
U nacionalnom registru je oko 1.000 dobrovoljnih davalaca kostne srži.
– Od proleća do sada tražili smo u registru donatora matičnih ćelija za tri deteta – kaže dr Dragana Vujić. – Jedan donator je prvo pristao a onda odustao od testiranja, i to dete smo, nažalost, izgubili. Jako je važno da se kod našeg stanovništva razvije svest o značaju donatorstva. Davanjem kostne srži mogu da se spasu ljudski životi.
Komentari (0)