Bilo da lažu da nisu pojeli sav keks iz kutije ili slomili igračku, sva deca pokušavaju ponekad da prevare svoje roditelje. Međutim, sada je otkriveno da mališani nauče da obmanjuju mnogo ranije nego što se to prethodno mislilo, piše "Telegraf".
Stručnjaci za ponašanje su otkrili da bebe počinju da lažu već sa svega šest navršenih meseci života. Zahvaljujući ovim prvim, jednostavnim lažima, one se "obuče" za mnogo kompleksnije prevare u kasnijim godinama života.
Do sada su psiholozi smatrali da mozak u razvoju nije sposoban za tako delikatnu umetnost laganja, sve dok dete ne napuni četiri godine.
Nakon ispitivanja više od 50 mališana i njihovih roditelja, dr Vasudevi Redi sa univerziteta u Portsmutu utvrdila je sedam kategorija prevare kojima se koriste bebe starosti od šest meseci do tri godine.
Novorođenčad brzo nauči da im korišćenje taktika poput lažnog plakanja i smejanja donosi pažnju. Dok navrše osam meseci, javljaju se mnogo kompleksnije prevare, poput skrivanja zabranjenih aktivnosti ili pokušavanja da odvuku pažnju roditelja u drugom pravcu. Dvogodišnjaci koriste daleko sofisticiranije tehnike, poput blefiranja na pretnju kaznom.
"Lažno plakanje je jedna od najranijih formi prevare i novorođenčad se koriste njome da privuku pažnju čak i kada je sve u redu. To se prepoznaje po tome što naprave pauzu dok čekaju da li će njihova majka reagovati, pre nego što ponovo zaplaču", objašnjava Redi, prenosi "Telegraf".
"To pokazuje da su očigledno sposobni da uoče da to što rade ima efekta. Ovo je suštinski ono što sve odrasle osobe rade kada lažu, osim što je to kod odraslih više pitanje morala", ukazala je ona.
Redi je istakla da se deca u kasnijim godinama služe mnogo sofisticiranijim lažima.
"Oni će reći, na primer: ‘Baš me briga’, kada im zapretite kaznom, a očigledno je da im je to bitno".
Redi je ukazala da deca koriste prve, jednostavne laži da otkriju koja vrsta će imati efekta u određenoj situaciji i da, takođe, uče negativne posledice prevelikih laži.
Komentari (0)