Najpoznatija lutka na svetu – Barbi, “rođena je” pre tačno 56 godina, zahvaljujući američkoj kompaniji “Matel” i mami – Rut Hendler, koja je posmatrala svoju ćerku kako se igra lutkama od papira kojima daje uloge odraslih osoba.
Dugonoga plavuša, ali i verzija sa crnom kosom, su brzo postale popularna širom sveta, san mnogih devojčica, predmet brojnih kontroverzi i tužbi.
Prva lutka koja se pojavila na tržištu imala je crno-beli prugasti kupaći kostim i patike na nogama, a reklamirana je kao tinejdžrka model, zbog čeka je shvačena kao lutka manekenka, idealna da je devojčice, ali i njihove mame, presvlače i šiju joj haljine i ostale krpice.
Ovako je izgledala prva barbika
Zbog toga je “Matel” angažovao modnu dizajnerku Šarlot Džonson, da Barbi skocka od glave do pete.
Lutka je već u prvoj godini bila toliko tražena, da je za samo 12 meseci napravljeno više od 350.000 primeraka. Inače, prve lutke su pravljene u Japanu.
Do danas je Barbi doživela mnogo izmena. Prvi put 1971 – njene oči su dobile “pogled u budućnost”, za razliku od prethodnih čije su zenice bile okrenute u stranu.
Zatim je dobila i muškarca – Kena, pa decu, a pravljene su i trudne lutke, bogatašice u raskošnim vilama sa bazenima i “ferarijem”, ljubiteljke konja, pasa, mačaka… Barbi se, takođe, “bavila” raznim poslovima: doktorka, profesorka, atletičarka, ronilac…
Takođe, napraviljena je i tamnoputa Barbi, ali i Indijanka, Španjolka, Kineskinja…
Svake sekunde prodaju se po tri ove lutke
Osim garderobe, za nju je napravljeno gotovo sve što jedna devojčica može da poželi za svoju lutkicu, ili za sebe: “vespa”, “džip”, ranč, kućice i soliteri, garderoberi prepuni brendirane garderobe i obuće, bunde, šeširi, avioni…
“Mrzmim Barbiku, kučka ima sve!”, piše na jednoj majici.
Procenjuje se da je do danas u više od 150 zemalja prodato oko milijardu Barbika, kao i da se svake sekunde prodaju tri ove lutke!
S obzirom na to, ne čudi koliki uticaj je lutka imala ne samo na odrastanje nekih devojčica, već i na određene kulturološke i društvene pojave. Godine 1974, deo Tajms skveru u Njujorku je preimenovan u Bulevar Barbi, a inspirisala je i mnoge modne dizajnere i umetnike, među kojima je i Endi Vorhol. Na Tajvanu je 2013. otvoren Barbi kafe, a postoje i hoteli za ljubitelje ove lutke.
I dok je jedni obožavaju, drugi kažu da je to veoma loš uzor za devojčice jer ih uči da budu lepe, vitke i negovane, da se “modiraju” i šminkaju, da žive u lažnom roze svetu bez mozga.
Komentari (0)