Ako vas je sto puta iznerviralo to što nemate ama baš nikakvog uticaja na način na koji vam uče i vaspitavaju decu u vrtićima i školama po Srbiji, kucnuo je čas da se umešate i promenite celu stvar.
U više gradova u zemlji udružili su se roditelji i nastavnici koji već godinu dana ozbiljno rade u okviru projekta Partnerstvo za obrazovanje, aktivni su u 11 gradova i 54 škole, a u svemu im pomažu UNICEF i Fondacija za otvoreno društvo.
Sada pozivaju i vas – sve zainteresovane roditelje i nastavnike da se uključite i radite na boljim uslovima školovanja vaše dece. Od 24. marta biće formirana i Nacionalna asocijacija roditelja i nastavnika, koju podržava nadležno Ministarstvo prosvete.
Prenosimo vam dobre i konkretne stvari koje su predstavnici ovog pokreta (kako za sebe kažu), već uradili.
Danas smo na druženju sa roditeljima i nastavnicima, od Snežane Milićević iz Čačka saznali šta su do sada postigli:
– Ocrtali su i ukrasili školska dvorišta.
– Napravili su terene za “Između dve vatre” i “Školice”.
– Osmislili su akciju “Baš je in biti fin” (lepe poruke sa pozitivnim mislima na vrata škola i vrtića, pa tako klincima poručuju da je lepo biti dobar drug, pošten prema roditeljima…)
Ivana Branković iz Zrenjanina kaže da su i oni uspeli da urade svašta:
– Okrečili su škole i ulepšali prostor
– Organizovali su sportski dan u kom je učestvovalo više od 300 dece, roditelja i nastavnika
– Roditelji (stručnjaci) držali su predavanja deci kako tokom igre mogu ozbiljno da se povrede
– Učili su decu kako lakše da uče
– Poslednja akcija bila je na Dan zaljubljenih (svoju poeziju čitala su deca, roditelji i nastavnici).
I Ivana Škrbić iz Sečnja uspela je da u maloj sredini “digne roditelje i nastavnike na noge”. Kaže, bilo joj je još lakše jer se svi poznaju. U tri škole u Sečnju deca su učila:
– O deci oboleloj od Daunovog sindroma (pošto imaju drugara koji je bolestan)
– Tema je bila i nenasilna komunikacija zbog sve većeg vršnjačkoj nasilja
– A učila su deca u Sečnju i šta znači multikulturalnost…
Zilha Krkić je nastavnica iz Novog Pazara i kažu da su tamo:
– Organizovali projekat “Moja škola – bezbedna škola” protiv vršnjačkog nasilja
– Pravili su brojne radionice, izložbe i predstave…
Roditelji i nastavnici okupljeni u ovoj grupi za realizaciju ovih projekata dobili su grantove UNICEF-a i Fondacije za otvoreno društvo, ali novac ulažu isključivo u konkretne projekte. Oni se svi angažuju volonterski i ne nameravaju da odustanu jer su se uverili da sistem funkcioniše.
Rekli su nam i da im je plan i da se uključe u dubinske reforme obrazovnog sistema u Srbiji, koji je, kako je svima poznato, ostao negde daleko u prošlosti i hitno mora da se menja.
I još nešto – na skupu je naglašeno da neće biti nikakve konfrontacije sa postojećim savetima roditelja u školama (koji su često inertni i odlučuju samo o ekskurzijama i izletima, a sastaju se četiri puta godišnje). I ti saveti biće uključeni u asocijaciju čije se formiranje uskoro očekuje.
Pa, drage mame i tate – ako želite da vašoj deci bude bolje, ako imate ideju koju do sada niko nije želeo da sasluša, obratite se ovim ljudima…Svi detalji na linku: obrazovanje.org.
Komentari (0)