Dugo se smatralo da devojčice brže napreduju, da su u određenim razvojnim periodima “brže” od dečaka, pa tako i da ranije ulaze u pubertet. Međutim, najnovije istraživanje američkih naučnika pokazalo je da dečaci sve ranije sazrevaju i da, u odnosu na period od pre nekoliko decenija, u pubertet ulaze dve godine ranije.
Prema nalazima “Tanerovih stepena razvoja” – tehnici koju lekari koriste da bi utvrdili fazu puberteta, genitalne promene kod dečaka počinju otprilike u desetoj godini, dok su ranija merenja (60-ih i 70-ih godina) takav razvoj merila tek u 12. godini.
Međutim, problem predstavlja činjenica da psihički razvoj ne prati fizički, pa su dečaci sve češće “momci zarobljeni u telima dece”.
S druge strane, devojčice i psihički sazrevaju ranije, pa telesni razvoj mnogo “blaže” doživljavaju. One ulaze u pubertet već posle osme godine, rastu im i grudi, postaju devojke, ali se sa time mnogo lakše nose, jer imaju “psihološku prednost”, tvrdi vođa istraživanja.
Naučnici nisu sigurni zbog čega se to događa, ali se granice definitivno pomeraju, deca sve ranije sazrevaju, informacije i nove tehnologije su im dostupnije nego ikada. Postoje i teorije da su za ubrzan razvoj dece odgovorne hemikalije, ali i sve veći stepen gojaznosti koji menja nivo hormona u organizmu. Zaključuju da sa dečacima posebno treba razgovarati o telesnim promenama i seksualnim razvoju, kao i odgovoriti na sva njihova pitanja i nedoumice.
Oni se mnogo teže nego devojčice prilagođavaju na promene, odnosno, ulazak u pubertet mnogo teže im pada. Međutim, iako je činjenica da sazrevaju brže, nesklad između fizičkog i psihosocijalnog razvoja dečaka sve je izraženiji.
Zbog toga roditelji imaju presudnu ulogu da pomognu detetu da kroz turbulentan period prođe što “bezbolnije”.
Komentari (0)