Učestalo i bolno mokrenje, zamućen ili sukrvičav urin, i probadanje u donjem delu stomaka i krstima, tipični su znaci urinarne infekcije. Infekcija mokraćnih puteva pogađa najčešće žene, a za to je kriva anatomija urinarnog trakta.
Infekcije urinarnog trakta obično nastaju od bakterija koje potiču iz debelog creva i koje normalno kolonizuju kožu od anusa do vaginalnog otvora. Jedan broj infekcija kod žena vodi poreklo od bakterija koje potiču iz vagine i koje kolonizuju kožu oko otvora uretre.
Doktor Đorđe Aleksić, urolog u KBC „Zvezdara”, objašnjava kako ove bakterije mogu relativno lako da dospeju u mokraćnu bešiku i tamo da izazovu infekciju:
– Put koji bakterije treba da pređu do mokraćne bešike kod žena je dosta kraći, pa je i rizik od razvoja urinarne infekcije znatno veći. Jedan od glavnih predisponirajućih faktora za ulazak bakterija u bešiku je seksualni odnos.
U normalnim okolnostima bakterije dospele u mokraćnu bešiku eliminišu se tokom mokrenja. Lokalno proizvedena antitela takođe imaju ulogu u odstranjivanju bakterija iz mokraćne bešike. Međutim, sluznica nekih žena je prijemčiva za vezivanje bakterija. Te bakterije upravo dovode do upale zida mokraćne bešike.
Ako su simptomi izraženi, posebno ako se pojavila povišena temperatura, terapija se započinje odmah.
– Najpre se kreće sa antibiotikom širokog spektra dejstva za koji se iskustveno zna da pokriva najčešće uzročnike urinanih infekcija. U slučaju blage ili netipične simptomatologije najbolje je uzeti sediment urina i urinokulturu i na osnovu tih rezultata započeti terapiju – kaže dr Aleksić.
Jednostavne urinarne infekcije mogu da se leče i uroantisepticima umesto antibioticima kako bi se na taj način sprečila kasnija pojava gljivičnih infekcija.
Nekada su se, kaže naš sagovornik, urinarne infekcije lečile sa po tri vrste antibiotika i do mesec dana. Danas se smatra da lečenje nekomplikovanih urinarnih infekcija kod žena može da traje od tri do pet dana, a slučaju da je infekcija zahvatila i gornje urinarne puteve od 10 do 14 dana.
Dr Đorđe Aleksić kaže da se infekcija sa mokraćne bešike može preneti i na gornje urinarne puteve:
– Povišena temperatura je znak da se infekcija sa mokraćne bešike prenela i na ureter ili bubreg, a tada je terapija komplikovanija i duža.
PREVENCIJA
Najbolja prevencija nastanka urinarnih infekcija kod žena je uzimanje dovoljnih količina tečnosti, od litar i po do dva litra dnevno, najbolje vode. Dr Đorđe Aleksić navodi koje još mere prevencije mogu da spreče nastanak urinarne infekcije:
Redovno pražnjenje mokraćne bešike u toku dana kako bi se skratilo vreme boravka bakterija u bešici i sprečilo njihovo umnožavanje
Nošenje tople i suve odeće naročito u zimskom periodu
Izbegavati najlonski donji veš koji zadržava vlagu i tako pospešuje razmnožavanje bakterija
Mokrenje odmah nakon seksualnog odnosa kako bi se izbacile bakterije unete tom prilikom.
Korišćenje lubrifikovanih nespermicidnih kondoma ili lubrikanata kako bi se smanjilo trenje
Komentari (0)