Vaške nisu samo problem kod ljudi koji ne brinu o ličnoj higijeni. One se vrlo ugodno ugnezde i u najčistijoj kosi. Često se prenose u kolektivima, kao i zajedničkom upotrebom šešira, kape ili češlja. Vaške se mogu dobiti i naslanjanjem glave na naslone u autobusima. Ako se ne unište na vreme, brzo se razmnože, a najčešće se javljaju na slepoočnicima, iza ušiju i na zatiljku.
One ne prenose nikakve bolesti, ali pošto je njihova pojava redovno praćena svrabežom, čovek se češe pa na koži nastaju ogrebotine koje mogu da se inficiraju.
– Ako se u porodici ili kolektivu, u vrtiću ili školi otkrije da neko ima vaške, preporučuje se tretman kod svih članova istovremeno – objašnjava dr Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu. – Ako pri pregledu promakne ijedna vašljiva glava, što se može dogoditi ako je neko tek nedavno „inficiran” vaškama pa ih ima malo, postoji opasnost da se sa te osobe paraziti ponovo rašire na druge. Zbog toga je potrebno sredstvima protiv vaški tretirati sve članove porodice i kolektiva, a ne samo one za koje je vidljivo da na glavi imaju žive organizme.
Postupak razvašljivanja sprovodi se pranjem kose specijalnim šamponima, prema uputstvima proizvođača, a najčešće pranjem dva puta u razmaku do nedelju dana.
– Odstranjivanje vaški je ogroman posao, a odgovornost je na porodici – napominje dr Adamović. – Ni lekar ni epidemiolog, ni glavna sestra ni vaspitačica u vrtiću, ni učiteljica u školi ne mogu istrebiti vaške – to roditelji moraju uraditi sami. Gnjide ne „silaze” same sa glave i njih je potrebno jednu po jednu tretirati. Šampon može da „ubije” vaške, ali njihova jajašca (gnjide) se moraju ukloniti sa kose i to se radi upornim iščešljavanjem.
Naš sagovornik upozorava da je vaške teško istrebiti i zato što se roditelji zgroze kada otkriju da ih je dete dobilo, ali se retko pridržavaju saveta da moraju sami da uklone gnjide.
U porodici u kojoj su se pojavile vaške, potrebno je nakon tretiranja glave svih ukućana oprati posteljinu, ćebad, peškire, odeću koja se oblači preko glave kao i sve kape i šešire, a naročito vunene.
UPORNI INSEKTI
Vaš glave je sitni insekt koji živi isključivo na vlasi kose. Hrani se krvlju svoga domaćina do koje dolazi bezbolnim ubodima. Odrasla ženka u toku svog života, koji traje prosečno dva meseca, snese od 200 do 300 jajašaca – gnjida koje odlaže uz sam koren kose, najčešće uz vrat i iza ušiju. Iz gnjide se vaška izleže za oko nedelju dana, dve nedelje nakon toga postaje polno zrela i počinje da reprodukuje gnjide. Veće vaške su smeđe do crvenkaste boje, zbog toga se bolje vide u svetloj kosi, a njihova bela jajašca (gnjide) u tamnoj kosi.
ŠIŠANjE
U situacijama kada se vaške namnože jedini lek je šišanje, jer ih je sa kraće kose mnogo lakše ukloniti. Pogotovo se preporučuje skraćivanje duge plave kose, jer su na njoj gnjide gotovo nevidljive.
Komentari (0)