Tokom trudnoće sve bolesti, od obične prehlade, do ozbiljne infekcije, lekari kao uzročnika najčešće označavaju oslabljen imunitet. I u određenoj meri oni su zaista u pravu. Trudnoća sama po sebi predstavlja stres za organizam, pre svega zbog toga što sada treba da radi za dvoje. Zbog toga je idealno početi sa brigom o imunitetu, ali i zdravlju deteta i pre nego što se ono rodi, a poželjno je čak i pre začeća.
Uzročnici oslabljenog imuniteta
Želite da proverite svoj imunitet? Specijalisti izdvajaju sedam glavnih karakteristika oslabljenog imuniteta. Prisustvo najmanje jednog od ovih uzroka razlog je da se ozbiljno pozabavite zdravljem, a idealno bi bilo da to učinite pre trudnoće.
– Dobro su vam poznati simptomi upale urogenitalnog sistema – grčevi, često i bolno mokrenje.
– Imali ste (ili imate) probleme sa štitnom žlezdom (poremećen rad itd.).
– Često se prehlađeni (više od 4-5 puta tokom godine). Pri tom nije samo važno koliko često ste prehlađeni, već i u kom intenzitetu protiče bolest i koliko brzo ozdravite. Osim toga, ako ste navikli da bolest izdržite „na nogama” znajte da u budućnosti to može dovesti do slabljenja imuniteta, a organizam neće imati snage da se brzo povrati.
– Imate različite alergijske reakcije.
– Često imate probleme sa crevima (dijareja, nadutost…)
– Imate manjak ili višak kilograma
– Stalno pijete neke tablete, za glavobolju, stomak, nesanicu itd. A provereno vam ne pomažu narodni lekovi.
Zašto dolazi do pada imuniteta u trudnoći?
Čak i kod savršeno zdravih žena na početku trudnoće organizam smanjuje odbrambene mehanizme, pa trudnica postaje previše osetljiva na razne infekcije.
Stručnjaci su identifikovali dva ključna perioda tokom drugog stanja kada dolazi do naglog pada imuniteta. Prvi – između 6. i 8. nedelje trudnoće. Tokom ovog perioda buduća majka se samo prilagođava novom stanju. Imuni sistem počinje da radi za dvoje, pa često ne može da se izbori sa „povećanim obimom posla”. To je razlog zašto se u ranoj trudnoći više od 80 % trudnica prehladi. Drugi kritični period je između 20. i 28. nedelje trudnoće. Između 20. i 28. nedelje trudnoće kada se kod bebe u stomaku formiraju organi, trudnice se često susreću sa problemom anemije. A zajedno sa nedostatkom gvožđa dolazi i do slabljenja imuniteta. Stoga bi u ishranu trebalo uvesti namirnice poput sveže cvekle, šargarepe, jabuke, bundeva, sok od nara.
Osim anemije, postoje još neki razlozi za pad imuniteta tokom drugog stanja:
-Nedostatak vitamina i nepravilna ishrana
Sve što jedemo u manjoj ili većoj meri utiče na imunitet. Na stanje imuniteta naročito utiče deficit vitamina A, E, C i B2. Osim toga, u poslednje vreme je aktuelan problem je i brza hrana, koja ne samo da je izuzetno kalorična, sadrži i mnogo soli, šećera, različite arome i aditive koji takođe smanjuju odbrambenu moć organizma. Preporučuje se da ishrana bude bogata probioticima, svežim voćem i povrćem, ribom, nemasnim mesom…
-Problem sa digestivnim traktom (naročito je opasan zatvor)
Digestivni trakt je najvažniji deo zaštitnog sistema organizma. Imuni sistem creva je 50% od opšteg imunog sistema organizma, a odgovoran je za proizvodnju više od 70% antitela u organizmu. Zdrav stomak je prepreka štetnim bakterijama, on „filtrira” loše elemente koji dolaze u organizam preko hrane. Održavanje zdrave ravnoteže crevne mikroflore igra važnu ulogu u očuvanje prirodne zaštitne snage organizma. Ukoliko pravilna ishrana ne reši problem sa crevima, konsultujte se sa lekarom, koji će vam prepisati neophodne lekove.
-Nelečene infekcije
Poželjno bi bilo pre trudnoće uraditi sve neophodne analize (na hlamidiju, ureaplazmu, genitalni herpes, mikroplazma, sifilis itd.), obaviti lekarske preglede i eventualno preći na lečenje identifikovanih bolesti.
-Nedostatak redovne fizičke aktivnosti
Poznato je da aktivno vežbanje na svežem vazduhu jača odbrambenu moć organizma. Pod tim se podrazumeva šetnja (u udobnoj obući), gimnastika, masaža i plivanje i aerobik u vodi. Veoma je korisno i tuširanje neizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom (ako niste na to navikli, za početak neka kontrast tople i hladne bude manji, pa postepeno pojačavajte razliku), jer se tako aktivira rad imunokompetentnih ćelija.
-Uzrast do 18 godina i trudnice starije od 35 godina
Kod suviše rane trudnoća, pre 18. Godine, telo fiziološki nije spremno na takvo opterećenje, pa tako prirodna odbrana nije još u potpunosti formirana, a i psihološki trudnoća kod mladih devojaka često je praćena stresom. Takođe kod trudnoće posle 35. godine prirodni odbrambeni mehanizam je iscrpljeniji. Naravno to nemora da znači, jer ako žena živi zdrav život, vodi računa o zdravoj ishrani, brine o sebi, može imati odličan imunitet.
-Stres
Stres ima izuzetno veliki uticaj na imunitet. Čak je i primećeno da postoji bliska veza između imuniteta i emotivnog stanja trudnice. Žene čija trudnoća protiče u sreći i opuštenosti ređe su bolesne, nego žene koje u tom periodu prolaze kroz psihološki stres. Zapamtite, smeh ne podiže samo raspoloženje, već i vaš imunitet.
Komentari (0)