Deca, čiji roditelji ih akademski podržavaju, pričaju s njima i poznaju njihove prijatelje, ređe postaju nasilnici, otkrivaju američki naučnici.
Nasilje je problem koji je sve zastupljeniji među mladima, a najčešće je među decom u uzrastu od 10 do 17.
Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu American Journal of Public Health, otkriva kako su deca, čiji roditelji ne posvećuju značajnu pažnju tokom odgajanja, češće nasilna, agresivna i sveukupno lošijeg ponašanja, a na kraju i manje sretna.
Roditelji koji su ljuti jer ne znaju ostvariti autoritet postaju agresivni i povećavaju rizik da njihovo dete postane agresivno i nasilno.
Deca majki s mentalnim bolestima takođe imaju veći rizik od nastanka rizičnog ponašanja koji uključuje nasilje i agresivnost.
Deca koja nemaju problema s nasilnim i agresivnim ponašanjem su deca roditelja koji s njima redovno pričaju, podstiču ih na izvršavanje obaveza i upoznati su s detetovom okolinom.
Naučnici ističu kako je pravilno vaspitanje neophodno, naročito u adolescentskoj dobi. Roditelji trebaju biti upoznati s detetovom okolinom, redovno s njime komunicirati i davati savete. Pravilan odgoj nije važan samo za lepo ponašanje vašeg deteta, već i za njegovu sreću. Naime, dete kojem su postavljene određene granice, a istovremeno mu je pružena potpora i razumijevanje jeste najsretnije dete!
Komentari (0)