Unošenje hrane čini važan deo našeg života, ali sve što pojedemo i te kako utiče na naše raspoloženje.
Moderan način života doveo je do toga da ljudi često ne razmišljaju o tome šta unose u organizam i uglavnom konzumiraju hranu koja nije zdrava i čini ih nesrećnim.
Jedna od tih namirnica je, svakako, čips od krompira, omiljena grickalica mnogih u pauzama gledanja utakmica i filmova. Čips sadrži omega-6 masne kiseline, koje blokiraju poboljšanje raspoloženja.
Šunka je, takođe, među hranom koja „unesrećuje” jer se „moderne” šunke dobijaju sa farmi na kojima se prasići „kljukaju” antibioticima, a u finalni proizvod se dodaju šećer, so, konzervansi i još mnogo aditiva. Zbog svega toga, ova namirnica može izazvati migrene, depresiju i otečene članke kod onih koji je jedu.
Gazirani napici, takođe, loše utiču na raspoloženje, jer se po unošenju u organizam pretvaraju u masti, izazivajući pad raspoloženja nakon inicijalnog uzbuđenja izazvanog šećerom.
Decenijama naučnici debatuju o tome šta je zdravije za ljude da konzumiraju – margarin ili puter. Sada je, ipak, jasno da je margarin koji se dobija od industijski obrađenih masti nezdrav, jer sadrži visoku koncentraciju omega-6 masti čiji je uticaj već objašnjen.
Seme bundeve i kikiriki su načelno zdravi, ako su normalno pečeni. Međutim, problem je što se u prodaji uglavnom nalaze u prženom obliku, u plastičnim pakovanjima. Prilikom prženja, proizvođači ih često „obogaćuju” supstancom koja, osim što treba da očuva svežinu proizvoda, takođe sprečava apsorpciju joda u organizmu.
Bez odgovarajuće količine joda, tiroidna žlezda, odgovorna za promene raspoloženja, nepravilno radi.
Mnogima je đevrek omiljeni doručak. Neke su čak i roditelji učili da je to zdrava hrana. Međutim, ovo pecivo sadrži veliku količinu prerađenih ugljenih hidrata, što rezultira padom energije i raspoloženja nedugo po unošenju u organizam.
Komentari (0)