Jedna studija je otkrila ako je makar deset knjiga pri ruci detetu dok napuni četvrtu, deo njihovog mozga zadužen za jezik i misaoni proces sazreva mnogo brže do perioda kad napune 18 ili 19 godina.
Takođe su od pomoći i edukativne igračke i putovanja u zoo vrt ili zabavne parkove.
Međutim, ako u kontakt sa knjigama dete dospe u osmoj godini, sve to štivo i alatke imaju malo uticaja na mozak. Dakle, četvrta godina je kritična za razvoj deteta, objavljeno je na godišnjoj konferenciji Udruženja za neuronauku u Nju Orleansu.
Studija koju je sproveo Univerzitet u Pensilvaniji urađena je zbog bojazni da deca sve više ostavljaju knjige zbog TV i kompjuterskih igrica.
Istraživanje je uzbudilo naučnike jer je prvo koje pokazuje kako male razlike u normalnom podizanju deteta mogu povoljno da utiču na mozak.
Nedavna anketa sprovedena među britanskim roditeljima dece do šest godina pokazala je da manje od trećine njih čita deci svakodnevno. Drugo istraživanje britanskog Nacionalnog saveta za književnost otkrilo je da bi se skoro petina mladih postidela da ih drugari vide sa knjigom u ruci.
Istraživanje sa Pensilvanije pokazalo je da su deca u čije se obrazovanje investiralo do četvrte godine imala tanje delove mozga – što je dobro u smislu razvoja.
Efekat je naročito bio vidljiv u regiji leve bočne strane moždane kore koja se nalazi blizu površine mozga, tačno iznad uha, i igra važnu ulogu u oblasti jezika i razmišljanja.
„U procesu sazrevanja mozga tokom detinjstva i mladosti kora postaje tanja”, kaže istraživač Marta Fara. „Pomislili biste da se u toj fazi kora ‘bilduje’ ali ispostavilo se da se veliki deo razvoja dešava ne dodavanjem ćelija i veza već eliminisanjem onih nepotrebnih pa nam tako ostaje jedna moćna, tanana mašina.
Što je bolja kognitivna stimulacija to je korteks tanji”.
Komentari (0)