Neprijatan osećaj pritiska u trbuhu, ili nadutost, može da pokvari i najbolji ručak. Ova pojava nema veze sa gojaznošću, može da bude znak nekog oboljenja, ali sama po sebi nije bolest. Uglavnom se javlja s vremena na vreme, a višak vazduha u trbuhu najčešće je posledica nediscipline u ishrani.
– Ne može sva hrana da se svari u želucu i crevima – kaže magistar dr Predrag Dugalić, internista- gastroenterolog, šef Odeljenja gastroenetrologije i hepatologije KBC Zemun. – To se posebno odnosi na dijetna vlakna i skrob. Tim ostacima se hrane bakterije, normalni stanovnici creva. Pod uticajem tih bakterijskih kolonija, procesom fermentacije, proizvode se gasovi.
Do nadimanja mogu da dovedu:
1. Stres – svaku nervozu oseti i digestivni trakt. Kada se to dogodi ispijte šolju čaja od nane, koja smiruje stomak i deluje blagotvorno na digestivni trakt.
2. Slatkiši – fruktoza (prirodni šećer koji se nalazi u medu, voću i bezalkoholnim pićima) može da izazove nadimanje stomaka. Naime, gornji deo digestivnog trakta može da svari samo manji deo fruktoze; ostatak nastavlja put prema crevima, gde će ovaj šećer razložiti bakterije – pri čemu se oslobađaju gasovi. Ukoliko imate osetljiv stomak, uzimajte samo jednu porciju voća, ili pola čaše soka, ili dve kašičice meda dnevno.
2. Mahunarke – najveći proizvođači gasova su oligosaharidni šećeri, posebno rafinoze. Čovek ima malo enzima (alfa galaktozidaza), koji vari ove oligosaharide, pa oni dospevaju u debelo crevo uglavnom nesvareni. Tu ih dočekaju bakterije, fermentišu uz obilje gasova. Zato su pasulj, grašak, boranija i soja najpoznatiji izazivači gasova. Pečeni pasulj povećava stvaranje gasova za dvadeset puta.
3. Soli – natrijum dovodi do toga da ćelije vežu vodu za sebe, što dovodi do nadimanja stomaka. Natrijum nam je neophodan, ali treba ga uzimati samo u malim količinama; namirnice koje sadrže jako puno natrijuma su soja sos, pileća supa, delikatesne prerađevine od mesa i neke vrste sira.
4. Mlečni proizvodi – ako posle voćnog jogurta osetite nadimanje, možda je vaš stomak osetljiv na laktozu, mlečni šećer. U tom slučaju, možete da pređete na mlečne proizvode koji ne sadrže laktozu, ili da pokušate da “istrenirate” digestivni trakt da vari laktozu (tokom tri-četiri nedelje, uzimati manju dozu mlečnih proizvoda nekoliko puta dnevno).
5. Gazirano – svaki gazirani napitak izazvaće nadimanje, a jedan od čestih zaslađivača u dijetalnim napicima je sorbitol – koji takođe izaziva nadutost. Osim u dijetalnim napicima, sorbitol se često nalazi i u “sugarfree” slatkišima, žvakaćim gumama i bombonama.
Želudac najbrže reaguje
Nadimanje se javlja i traje u zavisnosti od toga gde je uzrok nadutosti: – ako je u želucu, onda se javlja do jedan sat posle jela – ako je u dvanaestopalačnom crevu, žučnoj kesi ili gušterači javlja se od jedan do tri sata posle jela – ako je uzrok u tankom i debelom crevo – nastaje u narednih 3 do 24 sata.
Slabije varenje
– Nadimanje trbuha može da traje desetak minuta, ali i više dana i nedelja – naglašava dr Dugalić. – Sve zavisi od toga koji je uzrok nadimanja i koja vrsta hrane stvara višak gasova u crevima. Neki ljudi su genetski skloniji slabijem varenju hrane i moraju da budu disciplinovaniji u ishrani. Sigurno je da je jedan od načina za smanjenje tegoba izbegavanje hrane koja smeta, jer se za svaku vrste namirnice može naći adekvatna zamena. Lekaru se bez odlaganja treba javiti kada se osim nadimanja jave i: zatvor, krv u stolici, učestale prolivaste stolice, mučnina i povraćanje.
Pročitajte još >>
Rešite se nadutosti u trudnoći
Komentari (0)