– Neposredno posle porođaja beba treba da bude na majčinim grudima kako bi se ostvario kontakt ”koža na kožu”. To su i prvi signali za telo majke da počne da pravi mleko. Pod uticajem hormona prolaktina i oksitocina započinje čarobna formula pravljenja mleka. Na prvi podoj treba gledati kao na upoznavanje sa dojkom. Stavljanje bebe u položaj za dojenje je u stvari pomoć majci da pravilno postavi bebu na grudi – kaže Anđelka Kotević, viša medicinska sestra i šef
Savetovališta ”Halo beba” u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Pravilan je svaki položaj u kome se dojilja oseća udobno.
– Beba treba da obuhvati ustima skoro celu tamnu površinu kože oko bradavice (areolu), a ne samo bradavicu. Pri sisanju se primećuje ritam: sisanje-gutanje-disanje. Potpuno naleganje usta bebe na dojku majke omogućava da mleko pravilno ističe iz grudi u bebina usta – objašnjava Kotević.
U periodu prilagođavanja i uspostavljanja dojenja izmazanje je veoma važno.
– Ručno izmazanje je jednostavna tehnika i podrazumeva da majka opipa rub dojke pored areole i kada napipa mlečne kanale, stavi kažiprst preko kanala, a palac na suprotnu stranu ili obrnuto. Može pridržavati dojku ostalim prstima ili drugom rukom. Nežno se palac i kažiprst guraju ka dubini dojke, odnosno prema grudnom košu, pa ih onda istovremeno stisne kako bi mleko krenulo ka bradavici – objašnjava Kotevićeva.
Umesto ručnog izmazanja, može da se koristi pumpica, najbolje ona koja se odmah stavi na sterilnu flašicu u kojoj će se čuvati mleko.
Da bi se odredilo da li je dojenje dovoljno, mogu da se pogledaju jasni znaci kao što su izgled bebe, količina mokraće koju beba ispiški u toku jednog dana, ponašanje između jednog i drugog obroka. Ako dete upiški šest pelena dnevno, ima urednu, meku i obilnu stolicu, zadovoljno je – to znači da sisa dovoljnu količinu mleka.
Pročitajte još >>
Prepoznajte sindrom nedovoljnog napredovanja bebe
Komentari (0)