Nutricionisti naglašavaju da je sirovo povrće mnogo zdravije od termički obrađenog, jer namirnice pripremom gube dragocene sastojke, pre svega vitamin C. Ipak, najnovija istraživanja pokazuju i drugu stranu medalje, odnosno da pojedine važne sastojke ljudski organizam može bolje da apsorbuje iz kuvanog povrća nego iz sirovog.
Sveže ili kuvano povrće?
Izvor: Bebac.com
Osim toga, kuvanjem povrće postaje mekše i lakše se vari, dok toplota razgrađuje zidove biljnih ćelija pa se iz njih oslobađaju antioksidansi i vitamini. Istina, visoke temperature tokom kuvanja mogu da smanje količinu vitamina i antioksidanasa koje povrće sadrži, ali ne u onoj meri u kojoj se do sada verovalo.
Naime, ako se povrće kuva kratko, ne duže od desetak minuta, ili priprema na pari, taj gubitak se značajno smanjuje. Ipak, dok naučnici i nutricionisti, bilo da su pobornici svežeg ili kuvanog povrća, u potpunosti ne usaglase svoje stavove, najsigurnija opcija je da u ishranu „ubacite” i sirovo i kuvano povrće, jer je i u jednoj i u drugoj varijanti ono zaista zdravo i trebalo bi da ga jedete svakodnevno.
Da bi vam bilo lakše da se opredelite, predstavljamo vam tablicu energetskih i nutritivnih vrednosti 100 g dve najčešće korišćene prolećne namirnice:
Svež spanać: masti – 0,39 g, vlakna – 2,20 g, vitamin C – 28,10 mg, vitamin B6 – 0,20 mg.
Kuvani spanać: masti – 0,26 g, vlakna – 2,40 g, vitamin C – 9,80 mg, vitamin B6 – 0,24 mg.
Sveža šargarepa: masti – 0,24 g, vlakna – 2,80 g, vitamin C – 5,90 mg, vitamin B6 – 0,14 mg, A i B karoten – 11.762 mcg.
Kuvana šargarepa: masti – 0,18 g, vlakna – 3,00 g, vitamin C – 3,60 mg, vitamin B6 – 0,23 mg, A i B karoten – 12.108 mcg.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)