Depresivni očevi provode manje vremena sa svojim bebama, a nedostatak igre i razmene nežnosti, tvrde istraživači, mogu dovesti do problema u ponašanju deteta kada odraste.
Istraživanje je obuhvatilo trideset osam očeva tromesečnih beba. Polovina učesnika imala je postporođajnu depresiju.
Tokom istraživanja je snimljen film u kojem su se tate igrale sa bebama u periodu od tri minuta. Nakon analize snimljenog materijala, zaključeno je da su muškarci kojima je dijagnostikovana postporođajna depresija manje razgovarali sa svojim bebama i da su više pokazivali zabrinutost za svoje stanje.
Nesigurni očevi su komentarisali da ne mogu da usmere pažnju ka svojoj bebi i da ne mogu tako lako i brzo da smisle kako da zabave dete.
Stručnjaci veruju da problemi u ranoj komunikaciji mogu da utiču na ponašanje deteta u odraslom dobu. Ranija istraživanja su pokazala da su deca čiji očevi pate od simptoma postporođajne depresije sklona buntovničkom ponašanju, piše “Dejli mejl”.
Doktor Paul Ramčandani, sa Univerziteta Osford, tvrdi da očevi prolaze kroz mnoge dramatične situacije, poput majki, iako nemaju hormonske promene.
“Rođenje deteta je pozitivno za mnoge tate, ali za neke može stvoriti dodatni pritisak i stres. Bilo koji događaj može biti pokretač depresije,”, tvrdi doktor Ramčandani.
Povezanost problema u ponašanju deteta kada odraste i komunikacijom sa depresivnim roditeljem nije potpuno jasna. Međutim, lako je uočljivo da depresija utiče na kvalitet odnosa tate i novorođenčeta.
“Činjenica je da depresivni tata posvećuje malo pažnje svojoj bebi, ili je ignoriše, potpuno je fokusiran na svoj problem i uglavnom neraspoložen za uobičajene porodične aktivnosti”, kaže doktor Ramčandani.
Ovo stanje pogađa do pet odsto novopečenih očeva i smatra se da nastaje usled brige za dete, niza besanih noći nakon dolaska bebe na svet i straha od odgovornosti.
Pročitajte još >>
Sve o postporođajnoj depresiji oca
Komentari (0)