Naučite kako da se opustite
Dremanje tokom dana od 30 do 60 minuta izoštriće vam čula i memoriju i ublažiti osećaj umora. Kasno popodnevno dremanje vam može pokvariti noćni san, pa ga izbegavajte.
Nemojte raditi do kasno uveče, jer morate telu da dozvolite da se umiri za noćno spavanje. Kasni posao vas može razbuditi i poremetiti rutinu odlaska na spavanje. Isto važi i za vežbanje, nije preporučljivo da se vežba tri sata pre spavanje.
Vežbajte opuštanje dubokim disanjem, opuštanjem mišića i tehnikama za uspavljivanje. Stvari koje vas muče obavežno pretočite na papir, neka budu vaša briga sledeće jutro, a ne da se celu noć prevrćete i razmišljate šta bi trebalo uraditi.
Higijena dobrog sna
Napravite plan odlaska u krevet i buđenja u isto vreme, i pridržavajte se toga svakodnevno, tako ćete steći rutinu. Pridodajte planu neki opuštajući ritual, kao što je kupanje pre odlaska u krevet ili čitanje pitkog štiva. Spavajte na levoj strani, jer tako hrana lakše doseže do bebe i materice, a pri tom pomaže telu da eliminiše višak tečnosti. Ako naviknete na ovaj položaj u ranoj trudnoći lakše će vam biti da spavate tako kad vam stomak bude veći.
Hrana i piće koje treba izbegavati
Cigarete i alkohol osim što mogu naštetiti plodu, mogu poremetiti i vaš miran san. Studije su pokazale da pušači imaju manje dubok i nemiran san. Iako vas alkohol može uspavati, može vam doneti san sa čestim prekidima i trzanjima.
Smanjite konzumiranje kafe, a samim tim i čaja koji sadrži kofein, kao i energetskih pića.
Dobro je piti više tečnosti ujutru, a manje kasnije uveče, jer nećete morati da trčite u toalet tokom noći.
Izbegavajte teška, masna i začinjena jela pre spavanja. Gricnite nešto lagano pre spavanja to će vam umiriti prazan stomak i samnjiti jutarnju mučninu.
Pročitajte još >>
Šest saveta za ugodan i kvalitetan san
Komentari (0)