Iako je tempo razvoja govora pod uticajem genetike odnosno temperamenta deteta, on je uveliko zavistan i od okruženja u kojem dete živi te podsticajima kojima je dete svakodnevno izloženo. U podsticanju deteta, najvažniju ulogu imaće roditelji. Kako roditelji mogu svakodnevno da podstiču dete?
Pričajte detetu često, dok ga presvlačite, dok ga hranite, kupate. Pričajte mu o svojim aktivnostima dok ste mu blizu i trudite se da uspostavite kontakt s detetom. Ponašajte se kao da imate sagovornika s kojim možete da komunicirate. Izbegavajte da beskrajno govorite samo zato da bi zadovoljili svoje potrebe! Važno je da imate i povratnu informaciju od deteta. Pokušajte da pratite i poštujete detetove potrebe za mirom i tišinom kad ono od vas to traži.
Podstičite bebu na izgovor samoglasnika i prvih suglasnika koje spajajte “ma”, “ta”, “pa”, “ba”…
Dok govorite gledajte dete u oči kao što to radite i s drugim sagovornicima.
Koristite naglašeno različite intonacije. Više intonacije su odlične za upitne i usklične rečenice čime ćete naglasiti pitanje ili ushićenje i veselje.
Imitirajte smeh deteta i njegove izraze lica.
Učite dete da imitira radnje, na primer tapšanje rukama, davanje poljupca s rukom koju prislanja na napućene usne…
Govorite detetu kada ga kupate, hranite i oblačite. Govorite šta radite, kuda idete, šta ćete raditi kada dođete na to mesto i koga i šta ćete videti.
Odgovarajte na zvuke koje dete proizvodi, bez obzira kako besmisleni se činili.
Kad govorite, u rečenice ubacite boje. Pogledaj plavo nebo. Izrastao je crveni cvetić.
Učite dete da prebrojava stvari
Čitajući slikovnice ili šetajući napolju, u svakoj situaciji kad vidite životinju, govorite ime životinje te kako se ona oglašava: vau-vau, mjau-mjau, kukuriku, dživ-dživ, ciju-ciju…
Čitajte detetu, opisujte slike koje se nalaze u knjizi (slikovnici), tako da te slike prate pisane reči. Birajte knjige koje su pune boja, sa što većim slikama te sa manje detalja. Pitajte dete “Šta je ovo?” pa ga podstičite da imenuje i prstićem pokazuje poznate stvari u knjizi.
Pročitajte još >>
Brine vas što mališan nije progovorio?
Komentari (0)