Aparati koji fiksiraju zube nose se, u proseku, 18 meseci.
Dugotrajno sisanje palca ili flašice, nepravilno disanje, prevremeni gubitak mlečnjaka, neki su od razloga koji utiču na pogrešan razvoj zuba i sistema za žvakanje. Da bi se zaustavio i sprečio dalji nepravilan razvoj zuba, neophodno je da dete pravovremeno počne da nosi protezu.
Početak tretmana, prema rečima dr sci. Zorane Nikolić, stomatologa, zavisi od vrste anomalije i stepena izraženosti, tako da je nemoguće precizno odrediti vreme, koje bi važilo za sve pacijente:
– Najčešće se počinje posle smene gornjih sekutića, ali u nekim slučajevima i tokom mlečne denticije. Kod dece sa rascepima usana i sa urođenim anomalijama, ortodonska terapija počinje odmah po rođenju.
Aparati koji se koriste u ortodonskoj praksi mogu da budu pokretni ili fiksni. Pokretne aparate pacijent može sam da skida i ponovo postavlja. To im je, kaže dr Nikolić, i prednost i mana.
– Oni mogu po potrebi da se skidaju, ali je za uspešno lečenje važno da se aparati dovoljno dugo nose u toku dana. Pokretni aparati nisu pogodni za složena pomeranja zuba, što znači da imaju ograničenu mogućnost lečenja.
Fiksni ortodonski aparati ili bravice, pričvršćeni su za zube i može da ih ukloni samo terapeut. Sistem se sastoji od bravica i prstenčića za koje se pričvršćuju žičani lukovi. Pacijent dolazi na kontrolu na četiri do šest nedelja kada se menjaju žičani lukovi ili postavljaju novi.
– Tretman u proseku traje oko 18 meseci. Posle skidanja fiksnog aparata neophodno je, uglavnom samo noću, nositi retencione proteze ili fiksni retencioni luk da bi se očuvao dobijeni rezultat – objašnjava dr Nikolić.
Ona naglašava da prevencijom može da se spreči deformisanje zubnog aparata. Prventivne mere počinju još u prenatalnom periodu. Tada je najvažniji higijensko dijetetski režim majke, a to podrazumeva zabranu nekontrolisanog uzimanja lekova, zaštitu od infekcije i od nepotrebnih rendgen zračenja, od hemikalija, pušenja, deficitne ishrane i od stresova.
– Prevencija kod malog deteta se uglavnom odnosi na pravilno uzimanje hrane i zamenu refleksa sisanja, refleksom žvakanja. Ako se navika nastavi posle pete godine ili čak do školskog uzrasta, može da dovede do deformacije alveolarnog luka. Prevencija se u ovom periodu odnosi i na prevenciju pravilnog disanja – objašnjava dr Nikolić.
Dr Zorana Nikolić kaže da se proizvođači ortodontskih stalno usavršavaju sistem. Bravice više ne moraju da budu samo metalne nego i providne, ili u boji zuba, a postoji i lingvalna tehnika koja potpuno sakriva bravice sa spoljašnje, vidljive strane zuba.
Pročitajte još >>
Pregledi čuvaju dečije zube
Komentari (0)