Prvi susret sa školom, testiranje kod psihologa i pedagoga stvara veću tremu roditeljima nego deci.
– Nema nikakve potrebe pripremati dete za testiranje. Od deteta se ne očekuje da zna sva pitanja niti da uradi sve zadatke. Sasvim je u redu i očekivano da pogreši i nešto ne zna. Pustite psihologa da realno proceni zrelost deteta za polazak u prvi razred i eventualno vam da neke savete kako da dodatno pripremite dete za školu – savetuje psiholog Zona Anđelković.
Ono što je korisno da uradite pre tesiranja jeste da upoznate dete sa procedurom koja sledi, objasnite mu da ćete tamo otići zajedno, da ćete vi sačekati ispred kancelarije, a da će ono ostati sa psihologom gde će pričati, odgovarati na neka pitanja, rešavati zadatke.
– Ne prebacujte svoje strepnje i očekivanja na dete. Ne sekirajte se ukoliko dete ne zna da čita, piše, sabira… Zadatak škole i budućeg učitelja je da svemu tome nauči dete – objašnjava psiholog.
Dete ponekad nije dovoljno emotivno zrelo, ali i tada su tu zaposleni u školi da mu pomognu da se prilagodi i uklopi u okruženje.
Pisanje
Treba da zna da drži olovku, da precrta zadate likove, ima pravilan red crtanja, kao i da ima svest o smeru pisanja levo-desno i gore-dole.
Brojevi
Treba bi da zna da broji do 20, da prepozna simbole brojeva i da ih poveže sa količinom.
Pročitajte još >>
Upis đaka prvaka
Komentari (0)