Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) saopštila je da je povećana stopa prijavljivanja neželjenih dejstava lekova, posebno iz grupe antibakterijskih lekova i onih koji se koriste u terapiji malignih tumora.
U 2010. godini zabeležena je 781 prijava (na milion stanovnika u Srbiji iznosi 104) i predstavlja daleko manji broj od 200 prijava na milion stanovnika, što je prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji standard za dobro razvijen nacionalni sistem farmakovigilance.
ALIMS ulaže stalni napor da edukacijom zdravstvenih radnika svih profila podigne nivo svesti o značaju i praćenju neželjenih reakcija i motiviše ih da obrate pažnju i intenziviraju svoje aktivnosti u prijavljivanju svake sumnje na neželjenu reakciju, podseća se u saopštenju.
Lekovi iz grupe antibakterijskih lekova za sistemsku primenu i antineoplastika u posledje tri godine zauzimaju prva dva mesta po broju lekova za koje se sumnja da su u vezi sa ispoljenim neželjenim reakcijama pri njihovoj primeni.
Tako su u 2010. godini, od ukupnog broja lekova za koje se sumnjalo da imaju neželjena dejstva oko 16 odsto bili lekovi iz grupe antibakterijskih lekova za sistemsku primenu, a oko 10 odsto lekovi iz grupe antineoplastika (lekovi namenjeni za terapiju malignih tumora).
Tokom 2010. godine najčešće prijavljene neželjene reakcije bile su: eritem, povećanje telesne temperature, urtikarija (koprivnjača), osip, mučnina, povraćanje, svrab, glavobolja, dijareja i slično.
Neposredno posle osnivanja Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, Nacionalni centar za farmakovigilancu (NCF) u okviru ALIMS-a je preuzeo ulogu jedinstvenog mesta u koje se slivaju sve prijave neželjenih reakcija na lek, procenjuju i obradjuju i na osnovu kojih se preduzimaju odgovarajuće mere.
Od početka 2005. godine pa do kraja 2010. godine stigla je 2. 481 prijava neželjenih reakcija na lekove sa primetnim stalnim rastućim trendom u prijavljivanju na godišnjem nivou.
Komentari (0)