Iako mnogi smatraju soju bogom danom namirnicom, stručnjaci upozoravaju da sojino mleko i derivati zbog velike količine estrogena kod beba mogu prouzrokovati ozbiljan hormonalni poremećaj!
Oni kažu da su telesne promene, karcinom grlića materice i želudačni problemi samo neke od posledica po nejaki dečji organizam!
Iako u javnosti, već dugi niz godina, soja važi za najprirodniju i najzdraviju namirnicu za srce i opšte zdravlje, „odgovorna” za vitku liniju i razvoj organizma, Vukosava Stevanović iz Udruženja farmaceutskog jezgra Srbije upozorava roditelje da preterano korišćenje soje može kod dece prouzrokovati povećano prisustvo ženskih hormona.
– U soji se nalazi ženski hormon estrogen, pa se zbog toga preparati od soje i koriste za ublažavanje predmenstrualnih tegoba. Povišena količina estrogena kod dece može dovesti do promene hormonalnog statusa – povećanja grudi kod dečaka i devojčica, kao i promena na genitalnim organima. Takođe, postoje istraživanja koja su dokazala da povišen nivo estrogena kod devojčica dovodi do pojave karcinoma grlića materice – objašnjava Vukosava Stevanović za „Alo!” i napominje da „je veliki problem što na deklaracijama ne stoji koliko estrogena sojini proizvodi sadrže”.
– Zakon propisuje da se kod dijetetskih proizvoda kontroliše samo higijenska ispravnost, a ne i sastav, odnosno kvalitet sirovina. Takođe, do preciznih podataka je teško doći, jer nema dovoljno nezavisnih istraživanja – zaključuje Stevanović.
Dr Ljubomir Pfaf, nutricionista, podseća za „Alo!” da soja ima i veliku kalorijsku vrednost, pa se ne preporučuje deci.
– Soja je vrlo bogata belančevinama, ugljenim hidratima i mastima i zbog izuzetne kalorijske vrednosti kod dece sprečava normalnu funkciju želuca. Čak ni odraslima soja se ne preporučuje u velikim količinama. Ne sme se koristiti više od 25 grama – objašnjava ovaj nutricionista.
Predsednik Ekološkog pokreta Novi Sad Nikola Aleksić kaže za „Alo!” da su pogubni efekti soje već davno poznati mnogim stručnjacima, ali da se takve informacije namerno prikrivaju.
– Istina je da proizvodi od soje, ne samo zbog estrogena, već i zbog belančevina koje sadrže, nisu uopšte za ljudsku upotrebu – kategoričan je Nikolić.
U Ministarstvu poljoprivrede juče nismo dobili odgovor na pitanja da li i kako njihova inspekcija vrši kontrolu kvaliteta sojinog mleka i njegov uticaj na zdravlje ljudi.
Novi pravilnik o deklaracijama
Goran Papović, predsednik Asocijacije potrošača Vojvodine, kaže za „Alo!” da ta organizacija neprestano insistira da se donese novi pravilnik o deklaracijama, kojim bi sve bitne informacije o proizvodu bile jasno istaknute.
– Neophodno je da potrošač zna sve bitne karakteristike proizvoda kako bi znao šta kupuje. To bi se postiglo preko pintograma, koji bi poput semafora obaveštavao o potencijalnoj opasnosti. Takođe, treba sprovoditi stalnu kontrolu proizvoda na tržištu i mnogo ozbiljnije makrobiološke analize, za šta, nažalost, nema dovoljno novca u budžetu – objašnjava Papović.
Komentari (0)