U svakoj porodici postoje teme koje se iznova i iznova pokreću i negativno utiču na odnose. Vrlo često su razlozi za svađe i prepirke potpuno nevažni, poput recimo prigovaranja suprugu zbog toga što nije sklonio posudu sa stola, nakon što je jeo. Od te male varnice ponekad može da nastane žučna svađa koja vam može upropastiti dan, ili čak uticati na brak, ako kažete neke stvari koje niste trebali.
Svakodnevne bitke mogu se ponavljati iz dana u dan, uz nove argumente i pokušaj da se dokaže ko je u pravu. Na taj način ulazite u jedan začarani krug iz kojeg je ponekad teško izaći, iako ste svesni da vam besmislene stvari kidaju živce i troše vreme…
Veoma je važno konačno shvatiti da vaš cilj nije da dokažete da ste pobedili u sporu sa suprugom. Vaš jedini cilj i pobeda treba da bude okončanje rasprave i svađe.
Često se dešava da iako je spor na prvi pogled rešen tako što je jedna strana rekla ”U redu, radi po svom” ili ”Dobro ubedio/la si me”, razlog svađe je ipak ostao do kraja nerazjašnjen.
Zato je veoma važno temu do kraja raspraviti kako bi razlog različitog mišljenja bio razrešen.
Korak prvi: Udobno se smestite
Kada sledeći put (po stoti put) poželite suprugu da napomenete da recimo ne šeta po kući u cipelama u kojima izlazi napolje, jer imate malu decu koja puze po podu, za početak sedite i pokušajte da se smirite. Pozovite i njega da vam se pridruži jer treba popričate. Vodite računa da ne gestikulirate rukama dok govorite, i ne pokazujete prstima na prljavštinu na podu. Važno je da se smirite, da vas suprug ne bi doživljavao kao histeričnu ženu koja stalno nešto zanoveta.
Korak drugi: Postavljajte jasna i konkretna pitanja, kako bi shvatili tačne razloge
Nakon što ste se udobno smestili, dajte sve od sebe da ne počnete odmah sa napadima. Sigurno već otprilike znate razloge zašto vaš suprug nešto radi ”Mrzi ga da se izuje, ne razmišlja dovoljno o deci…” Ali u tom trenutku vaš zadatak je da čujete njegove razloge. Zato je važno da ga jasno, ali što spokojnije pitate zašto se nije izuo. Verovatno će vam najteže biti da se izborite sa svojim gnevom, ali dajte sve od sebe, da vas emocije ne nadvladaju.
Ipak, veoma je važno da mu stavite do znanja koliko je vama nešto važno i značajno – važno je za vas, za decu, a trebalo bi biti i za njega. Nakon njegovog objašnjenja i vaših argumenata, dolazite do najvažnijeg dela – traženja kompromisa.
Korak treći: Predložite varijante rešenja
Često se dešava da do ovog koraka ni ne uspete da stignete, jer se jednostavno sve vreme prepirete i kao da ne želite da se svađa završi. I tako iznova i iznova svađe se nastavljaju, a supružnici ništa ne čine da razreše situaciju. A rešenje je najvažnije.
Nakon što ste seli i razjasnili uzrok problema, pred vama ostaje još jedan važan zadatak. Svako od vas treba da predloži nekoliko varijanti rešenja problema. Nemojte da naređujete i tvrdite da je vaša ideja najbolja, pronađite kompromisno rešenje kako bi obe strane bile zadovoljne.
Napomena: Ponekad su svakodnevne svađe i razmirice znak da u porodici ne funkcioniše sve baš najbolje i da postoje određeni problemi i upravo u sukobu želite da dokažete ko ima veći autoritet. Ukoliko počnete da rešavate svakodnevne sukobe, možda će vam biti lakše da se suočite i pokušate da razrešite i neke dublje nesuglasice.
Komentari (0)