Vakcinacija dece je dostigla rekordan nivo u svetu, a razvoj vakcina doživljava veliku dinamiku, navedeno je u izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO), UNICEF-a i Svetske banke.
U izveštaju se, ipak, ističe da posao nije završen, prenele su svetske agencije.
Tokom 2008. godine je oko 106 miliona dece imunizovano protiv glavnih pedijatrijskih oboljenja, ali, upkos uloženim naporima, oko 24 miliona njih nije imalo pristup vakcinama, kaže se u izveštaju tri međunarodne organizacije objavljenom u SAD.
Smrtnost među decom u svetu izazvana rubeolama je smanjena, kako se navodi u analizi, u periodu od 2000. do 2007.godine za 74 odsto, što govori o uspehu vakcina.
Sada je u svetu protiv smrtonosnih zaraza dostupno najmanje 120 vakcina, što je rezultat nastojanja u toku poslednjih godina da se razvijaju vakcine protiv meningitisa, rotavirusa – uzročnika dijareja, kao i papilomavirusa – izazivača većine slučajeva raka grlića materice.
Osim toga, više od 80 novih vakcina su predmet kliničkih ispitivanja, a među njima je više od 30 protiv bolesti za koje trenutno ne postoje nikakve vakcine.
Autori izveštaja ističu i da je svetsko tržište vakcina utrostručeno poslednjih osam godina, tako da trenutno premašuje godišnje 17 milijardii dolara čemu je doprinela kupovina vakcina od strane organizacija pri Ujedinjenim nacijama i uvođenje novina u njihov razvoj.
Međunarodni stručnjaci ističu i da je potrebna dodatna pomoć od najmanje milijardu dolara kako bi se obezbedila distribucija novih vakcina i onih već komercijalizovanih za decu u 72 najsiromašnije zemlje sveta, čime bi smrtnost među decom bila smanjena za dva miliona.
Dr Margaret Čen, generalna direktorka SZO, istakla je neophodnost uklanjanja razlika između bogatih i siromašnih, između onih koji koriste vakcine koje spasavaju živote i drugih.
Čenova je ukazala i na nezamenljivu ulogu vakcinacije u prevenciji zaraznih bolesti, a čije obezbeđenje za najugroženije stanovništvo predstavlja izazov.
Komentari (0)