Britanskim naučnicima sa Instituta za matične ćelije severoistočne Engleske pošlo je za rukom da prvi u istoriji u laboratoriji odgaje ljudski spermatozoid. Ovaj proboj u istraživanju matičnih ćelija potencijalno nudi lek za mušku neplodnost, a kroz samo pet godina metod bi mogao početi da se koristi i na klinikama za veštačku oplodnju.
Ova novost bi hiljadama neplodnih muškaraca pružilo mogućnost da postanu očevi dece koja su genetski njihova, samo zahvaljujući ćelijama uzetim iz tankog sloja njihove kože. Ovo najsavremenije naučno dostignuće, međutim ima i brojne etičke i medicinske probleme.
Postoji mogućnost da se deca začinju i rađaju potpuno veštačkim putem, a realno postaji čak i morbidniji scenario po kojem bi pokojni muškarci mogli da postanu očevi.
Prema pisanju časopisa „Matične ćelije i razvoj”, biologu Karimu Najerniji pošlo je za rukom da razvije koktel hemikalija i vitamina koji ljudske matične ćelije pretvara u spermatozoide. Gledani kroz mikroskop oni imaju glavu i rep i plivaju poput normalnih spermatozoida, a profesor Najernija je uveren da bi bili u stanju da oplode jajnu ćeliju i da začnu novi život.
Međutim, biolog mora obaviti još testova kako bi proverio sigurnost metode, ali već planira da podnese zahtev da mu se dozvoli da neke od veštački dobijenih spermatozoida upotrebi za oplodnju jajnih ćelija u istraživačke svrhe. Matične ćelije koje je do sada koristio uzete su od muških embriona u prvim danima života, ali profesor se nada da će svoj uspeh moći da ponovi i sa ćelijama kože uzetim sa ruke muškarca.
Ove ćelije bi najpre bile izložene delovanju smeše koja njihov biološki časovnik vraća u stanje embrionalne matične ćelije, da bi se zatim preobrazile u spermatozoide. Uz pomoć tehnika veštačkog oplođenja, ovako dobijeni spermatozoid bi se mogao ubaciti u jajnu ćeliju, što bi muškarcima koji nisu u stanju da proizvedu spermatozoide omogućilo da začnu sopstvenu decu.
Dr Mima Fazlagić, ginekolog i predstavnik belgijske privatne banke za čuvanje matičnih ćelija „Krio sejv” upoznata je sa ovim medicinskim dostignućem i kaže da se svakim danom vidi koliko nauka napreduje.
– Ovo dostignuće je veliki napredak u nauci. Međutim, potrebno je još mnogo godina i laboratorijskih istraživanja da prođe kako bi se metoda koristila i u praksi. S druge strane iz embrionalnih matičnih ćelija nastaju sva tkiva i to je potencijal koji će nauka da koristi prvenstveno u lečenju nekih bolesti, kao što su moždani udari i dijabetes – ističe dr Fazlagić..
Ona kaže da svaka dostignuća u medicini, a pogotovu ovakve vrste nose i etičke dileme. Ipak, dodaje, da će nadležni morati da spreče zloupotrebu. Ono čega se svi najviše plaše je da će moći da se koristi za kloniranje.
Spermatozoidi odgajeni u laboratoriji mogli bi pomoći i u rasvetljavanju uzroka neplodnosti, što bi dovelo do novih metoda lečenja ovog žalosnog, ali još u vek nedovoljno proučenog i shvaćenog stanja koje pogađa svaki šesti par. Prepoznavanje tačnog uzroka nedostatka u procesu proizvodnje spermatozoida moglo bi da omogući i pronalazak „čarobne pilule” za poboljšanje muške plodnosti.
Profesor Najernija, međutim, priznaje da bi tehnika potencijalno mogla da se primeni i tako što bi se ćelije kože uzele od muškaraca koji su odavno mrtvi, te bi oni na taj način „začeli” decu. „To je scenario ‘Parka iz doba Jure’”, kaže on. „Teorijski bi bio moguć, ali ljudska reprodukcija nije samo biološki proces. Moramo da mislimo i na psihološke, društvene, i etičke momente.”
Komentari (0)