Svetska zdravstvena organizacija (SZO) podigla je u četvrtak stepen opasnosti od gripa tipa A (H1N1) na šesti, najviši stepen. To ne znači da je virus postao opasniji već samo da se brže širi.
Prema SZO o pandemiji se može govoriti kada su ispunjena tri uslova:
1. U nekoj populaciji se pojavilo do tada nepoznato oboljenje.
2. Uzročnici inficiraju ljude i izazivaju teške posledice.
3. Uzročnici bolesti se šire brzo i zadržavaju se među ljudima.
Bolest se ne smatra pandemijom samo zato što je široko rasprostranjena ili izaziva smrt velikog broja ljudi, već ona mora biti i zarazna. Rak je, na primer, odgovoran za veliki broj smrtnih slučajeva širom sveta, ali se ne smatra pandemijom jer nije zarazan.
Tokom istorije su zabeleženi slučajevi pandemija kuge, kolere, tifusa, gripa, boginja, tuberkuloze, lepre, malarije, žute groznice…
Upravo proglašena pandemija gripa tipa A prva je u ovom veku. Poslednji put pandemija gripa bila je proglašena 1968. godine. Tada je umrlo skoro milion ljudi širom sveta, a virus je počeo da se širi iz Hong Konga.
Pre toga pandemija gripa desila se 1918. godine kada je u roku od 18 meseci umrlo 40 miliona ljudi. Međutim, za razliku od 1918. godine, danas raspolažemo antibioticima koji spašavaju živote mnogih pacijenata obolelih od gripa sa sekundarnom infekcijom.
Kako se zaštititi?
Iz SZO poručuju da nema mesta panici i da preterane mere, poput zatvaranja granica i ograničenja putovanja, nisu nužne. Samo najteže pogođene zemlje, kažu u SZO, će verovatno zabraniti velike javne skupove, odložiti fudbalske utakmice, zatvariti škole i tome slično.
Bez obzira na to što u Srbiji nema zaraženih osoba mere opreza su neophodne. U uputstvu o novoj bolesti, koje je početkom maja objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDCP), piše da je dozvoljeno konzumiranje svinjskog mesa koje je termički obrađeno na najmanje 70 stepeni Celzijusa.
Redovno pranje ruku je najbitnije jer se bolest prenosi dodirivanjem zaraženog objekta, a potom sopstvenog nosa ili usta. S obzirom na to da je reč o kapljičnoj infekciji virus se može preneti kašljanjem i kijanjem, zbog čega je neophodno da se koriste jednokratne maramice.
Izbegavajte pozdravljanje sa ljubljenjem na većim skupovima, a prostorije u kojima boravite redovno provetravajte.
Kvake na vratima, rukohvate na stepenicama, stolicama, igračke, telefone, daljinske upravljače, tastature kompjutera… redovno čistite alkoholom.
Simptomi
Simptomi gripa H1N1 su visoka temperatura, kašalj, bol u mišićima i krajnja premorenost, a moguća je i pojava dijareja i povraćanje. Inkubacija traje tri do pet dana.
Ukoliko posumnjate da ste oboleli ne lečite se sami. Javite se izabranom lekaru koji će odrediti gde treba da idete, ili pozovite jedan od telefona sa spiska dežurnih epidemiloga, koje je objavilo Ministrastvo zdravlja Srbije.
Takođe, Ministar zdravlja Tomica Milosavljević, izjavio je nedavno da Srbija nije manje spremna nego bilo koja druga zemlja na svetu. Na beogradskom aerodromu je određena prostorija za sanitarnu službu, koja bi zadržala osobu sa respiratornim simptomima i povišenom temperaturom, a koja stiže iz zemlje zahvaćene gripom.
što se tiče rezervi lekova, Milosavljević je precizirao da u magacinu ima doza dovoljnih za petodnevnu terapiju, što čini jedan odsto u odnosu na populaciju i da je to minimum koji je SZO propisala.
Ministar je rekao da bi u poslednjem tromesečju ove godine trebalo da počne probna proizvodnja vakcine, tako da "Torlak" za narednu godinu bude spreman da proizvede milione doza.
Komentari (0)