Dobar poljubac više zavisi od misli, maštarija i emocionalnog konteksta koji u njega unosimo nego od samog fizičkog čina, otkrili su naučnici.
Naučnici sa Univerziteta Abertay u škotskom Dandiju nastojali su da provere pretpostavku da ljubljenje podstiče seksualnu hemiju i istraže kako kognitivni i emocionalni faktori utiču na ponašanje prilikom ljubljenja.
U tu svrhu sproveli su istraživanje u kojem su ispitanici odgovarali na pitanja o svojim stavovima, iskustvima i maštarijama vezanim za intimnost i ljubljenje.
Učesnici, koji su bili iz Ujedinjenog Kraljevstva i Italije, ocenjivali su osobine koje se povezuju sa dobrim poljupcem. Takođe su navodili koliko često doživljavaju intimne maštarije i davali podatke o svojim seksualnim željama.
Rezultati su pokazali da je ljubljenje „daleko više od čulnog iskustva“.
Istraživači su utvrdili da osobe koje često maštaju o intimnosti pridaju veću važnost telesnom kontaktu i uzbuđenju pri proceni šta nekoga čini dobrim u ljubljenju.
Taj obrazac zadržao se čak i kada su u obzir uzeti faktori poput kreativnosti i seksualne želje.
Navode da to pokazuje kako mašta, a ne samo fizički osećaj, ima ključnu ulogu u načinu na koji doživljavamo nežnost.
Dr Kristofer Votkins, viši predavač na Odeljenju za sociološke i psihološke nauke Univerziteta Abertay, rekao je: „Naši nalazi pokazuju da je poljubac daleko više od čulnog iskustva. Oblikovan je mislima, maštarijama i emocionalnim kontekstom koji u njega unosimo“.
„Ispitujući i psihološke i fizičke elemente, možemo bolje razumeti zašto se ljudi razlikuju u načinu na koji koriste i doživljavaju ljubljenje u svojim odnosima i zašto jedan jedini poljubac može imati tako snažno značenje“.
Tim je naveo da bi se rezultati istraživanja, koji su objavljeni u časopisu Sexual and Relationship Therapy (Seksualna i partnerska terapija), mogli razviti u „jednostavan alat“ u okviru terapije za parove.
Izvor: N1


























































































































































Komentari (0)