Prema Institutu za porodičnu onlajn bezbednost (FOSI), 72% roditelja brine o zaštiti privatnosti svog deteta na internetu koji najčešće posećuju preko telefona.
U nastavku pročitajte smernice za digitalno roditeljstvo koje će vam pomoći da idete u korak sa svojom decom i savremenim digitalnim dobom.
Digitalno se obrazujte
Saznajte više o aplikacijama i platformama društvenih medija koje će vaša deca najčešće koristiti. Koliko dugo traje Snap? Šta je SnapKids? kao i odgovore na sva ostala pitanja koja ne znate potražite na vreme kako biste koliko-toliko bili spremni za ono što vas čeka…
Foto: Shutterstock
Digitalni razgovor sa decom
Kada dođe dan za razgovor na temu digitalnih medija, ponašajte se opušteno. Predočite deci potencijalne rizike i skrenite im pažnju na fenomen internet zlostavljanja. Recite im da budu vrlo obazrivi prilikom iznošenja komentara na društvenim mrežama i da budu ljubazni u komunikaciji sa drugim korisnicima. Objasnite im da iza svakog profila i komentara stoji prava osoba koja ima osećanja koja mogu biti povređena, kako u online, tako i u stvarnom životu.
Roditeljska kontrola
Trik je u tome da nadgledate upotrebu pametnog telefona svog deteta, ali tako da se to ne pretvori u špijuniranje. Jedan od načina da to postignete jeste i da im ograničite minute, internet i sms poruke preko paketa koji mesečno plaćate.
Foto: Shutterstock
Potpišite ugovor
Sklapanje ugovora sa vašim detetom može zvučati pomalo ekstremno, ali će deci jasno staviti do znanja da je reč o ozbiljnoj prekretnici koja se ne sme uzimati olako. Pravila su za vas, kao i za njih ista. Osim što ćete se složiti da pratite parametre upotrebe podataka, dobar ugovor treba da podrazumeva i otvorenu komunikaciju koja će koristiti obema stranama.
Budite im prvi pratilac
Učestvujte u prvim koracima vašeg deteta u svetu društvenih mreža. Pomozite im da izaberu fotografije za svoje profile, pokažite im kako da blokiraju ljude, odnosno lajkuju njihove fotografije i komentare. Posebno bitan momenat odnosi se na pojašnjavanje razlike između praćenja i uhođenja drugih ljudi na društvenim mrežama.
Izvor: CityMagazine.rs
Komentari (0)