Lagani grčevi i blaga bol često se pojavljuju u trudnoći i najčešće nisu znak opasnosti za vas i dete ,ali svakako bi trebalo da se konsultujete sa lekarom. Oni najčešće upućuje na širenje materice kako beba raste. Nošenje bebe predstavlja popriličan napor za vaše mišiće, zglobove i vene. Ligamenti koji pridržavaju matericu u trudnoći se višestruko izdužuju, pa je bol najčešća u donjem delu stomaka.
Foto: Freepik
Kako ukloniti bol?
Ako se radi o blagoj boli svakako pokušajte pomoći na što prirodniji način :
Odmarajte!
Lezite na suprotnu stranu tela od one gde se bol javlja ( kod trudnica je češća na desnoj strani) !
Stavite termofor ili ugrejan peškir na bolno mesto!
Seks u trudnoći ponekad može biti okidač za grčeve i bol u stomaku i leđima. Orgazam je taj koji zbog pulsiranja materice podstiče dodatno grčenje.
Šta kada bol postaje sve snažniji?
Ako su bolovi sve jači, to može ukazivati na poteškoće sa plodom, ali može se raditi o upali slepog creva, pucanju vodenih cisti ako su uočene u trudnoći, pokretanju bubrežnih kamenaca ili infekciji urinarnog trakta. Ne stidite se potražiti lekaru pomoć, pa čak i ako se zaista radi o bezopasnom grčenju. S vremenom ćete naučiti prepoznati širenje materice od boli kao znaka za uzbunu i odlaska lekaru.
Zapisujte sve što želite pitati lekara kako zbog straha da ne bi većinu toga zaboravili pitati kada dođete kod lekara. Ne čekajte da bol prestane kako bi se javili lekaru, već to učinite odmah naročito ako je bol propraćena sledećim simptomima:
– Neobičan sekret, osobito ako ima tragova krvi
– Snažnije krvarenje
– Groznica
– Povraćanje
Bol u stomaku u prvom tromesečju
Bolovi u stomaku najviše pažnje zahtevaju upravo u prvom tromesečju jer je tada beba još vrlo slaba i opasnost od pobačaja je najveća. Grčevi, krvarenje i bolovi u prvom tromesečju zahtevaju hitan odlazak lekaru. Nažalost, abortusi u ovom tromesečju su vrlo česti, samo se u većini slučajeva dogode i pre nego žena sazna za trudnoću. Razlog pobačaja u ranoj trudnoći najčešće je nepravilan razvoj ploda na koji ne možete uticati.
Razlog krvarenja može biti i molarna trudnoća, svima poznatija kao vanmaterična. Plod se tada razvija van materice i trudnoća nažalost nikako ne može biti spašena. Kod izvanmaterničnih trudnoća postoji i velik rizik za trudnicu, stoga je važno domah posetiti lekara.Bol u stomaku u drugom tromesečju
Bol u stomaku u drugom tromesečju u većini slučajeva je potpuno bezopasna. Opasnost od pobačaja sada je vrlo malena. Javite se lekaru samo ako su bolovi snaži i propraćeni krvarenje. U suprotnom se radi o promenama u vašem telu do kojih dolazi jer bebi u stomaku treba sve više mesta.
Bol u stomaku u trećem tromesečju
U trećem tromesečju bol u donjem delu stomaka i bol karlice najčešće upućuje na to da se telo počinje pripremati za porođaj. Sada je najveća briga trudnica opasnost od prevremenog porođaja. “Lažni” trudovi, odnosno Brakton Hicksove kontrakcije sada postaju sve češće i trebaće vam neko vreme da se na njih naviknete. Mnogo su blaži od pravih trudova i ne upućuju na to da ćete uskoro roditi.
Prevremeni porođaj najčešće dolazi nakon snažnih trudova, bolova u leđima i pucanja vodenjaka. Tada se potrebno odmah javiti u porodilište. Nakon 37. nedelje trudnoće vaša je beba verovatno dovoljno razvijena da uopšte ne bi morala da borave u inkubatoru nakon rođenja i mirno možete iščekivati dolazak prinove!
Komentari (0)