Zimske aktivnosti pospešuju i stvaranje vitamina D koji je važan za apsorbovanje kalcijuma i izgradnju kostiju, jačaju mišiće, čine da budemo izdržljiviji.
Pre nego što se posvetite nekom od ledenih sportova, važno je da zagrejete sve mišiće (deset minuta trčite u mestu) i da ih istegnete, što naročito važi za zadnju ložu. U suprotnom, povrede mišića, zglobova i kostiju biće neminovne. Svaki zimski sport, kao i sport uopšte, izuzetno dobro utiče na telo, ali gde, odnosno na koje delove tela najbolje deluje, evo važnih informacija.
Klizanje
Klizanjem aktivirate sve mišiće, jačate zglobove donjeg dela tela, poboljšavate motoriku… Za samo jedan sat klizanja potrošićete oko 500 kalorija. Ako ste vešti u brzom klizanju, gubićete 756 kalorija na sat, a usput ojačati mišiće zadnjice i butina, poboljšati koordinaciju, ravnotežu, izdržljivost, snagu i brzinu.
Skijanje
Skijanje aktivira mišiće celog tela, naročito ruku i nogu, podstiče cirkulaciju, učvršćuje telo, jača kardiovaskularni sistem (što je nadmorska visina veća i vazduh ređi, to je bolje za trening srca). Osim toga, trošimo i mnogo kalorija, na primer, ako se samo spuštamo za jedan sat gubimo oko 600 kalorija, a ukoliko skijamo preko uzbrdica čak 900 kalorija.
Trčanje
Trčanjem na skijama trošimo 756 kalorija na sat, a za to vreme jačamo mišiće zadnjice, butina, potkolenica, ali i kardiovaskularni sistem, bicepse, tricepse, leđne, trbušne mišiće…
Snoubording
Snoubordingom razvijamo osećaj za ravnotežu, jačamo trbušne mišiće, razgibavamo kukove i kolena, a smanjujemo i stomak jer tokom svakog zavoja moramo da obrnemo gornji deo tela. Za 60 minuta provedenih na dasci potroši se oko 500 kalorija.
Sankanje
Sankanje se preporučuje odraslim osobama koje vole da spoje rekreaciju i zabavu, jer tokom spusta rade svi mišići ruku, nogu, stomaka i leđa.
Hodanje
Hodanje po snegu jača mišiće, pojačava izdržljivost tela i kapacitet pluća. Za sat vremena na ovaj način izgubićete oko 520 kalorija.
Čišćenje snega
Iako nije reč o sportu nego o aktivnosti od koje mnogi beže, znajte da je razgrtanje snega lopatom ispred kuće ili zgrade višestruko korisno. Osim što ćete učiniti dobro za svoj džep, jer vam neće stići kazna, prijaće i vašem telu jer ćete za pola sata lopatanja izgubiti 400 kalorija.
Na sneg ne smete izaći praznog stomaka, jer velika potrošnja energije u kombinaciji s razređenim vazduhom može da dovede do malaksalosti. |
Ishrana
Zimski sportovi zahtevaju jaču ishranu, bogatu vitaminima i belančevinama. Za doručak se preporučuju ugljeni hidrati i šećer (pecivo, džem, med, puter, mleko), za ručak pre glavnog jela obavezno nešto čorbasto, a za užine čokolada, kafa, čaj ili voćni sok. Na sneg ne smete izaći praznog stomaka, jer velika potrošnja energije u kombinaciji s razređenim vazduhom može da dovede do malaksalosti, vrtoglavice, slabijeg vida i gubitka koncentracije. Međutim, ne bi trebalo izaći ni punog stomaka. Vodite računa da ne konzumirate hranu najmanje jedan sat pre skijanja, da ne biste opteretili želudac. Kako na velikoj nadmorskoj visini brže dehidriramo, zbog čega nastaju umor i smanjena izdržljivost, ne čekajte da ožednite nego vodu ili sportske napitke pijte u redovnim razmacima.
Pročitajte još:
Kako da uživate na snegu? >>
Kako da se ponašate na gladnoći? >>
Komentari (0)