Sekrecija iz nosa, svrab, kijanje, suzne oči, poteškoće u disanju… Niko nije imun na alergije. Kada oslabi odbrambeni sistem vašeg tela, postoji mogućnost da vam zasmetaju stvari na koje do juče niste obraćali pažnju.
Naše stanove delimo sa mnogim alergenskim mikroorganizmima koji, ukoliko smo im izloženi duži period, mogu ugroziti zdravlje.
Spavaća soba
Studije su pokazale da dušek koji je korišćen dve godine sadrži blizu dva miliona grinja koje se uglavnom nalaze blizu površine, ali dovoljno duboko da ih usisavanje ne zabrinjava. Koristite preparate protiv grinja, koji ih uklanjaju do tri meseca. Iako ne dopiru duboko u madrac da pobiju sve grinje, očistiće one najnastanjenije slojeve.
Perite čaršave, presvlake prekrivača i jastučnice bar jednom nedeljno u vodi zagrejanoj najmanje na 60 stepeni. Kreveti sa drvenom ili metalnom bazom su najbolji – izbegavajte one obložene tkaninama i sunđerima na uzglavlju ili kod nogu. Ne dozvolite pristup kućnim ljubimcima u sobu u kojoj spavate.
Podovi
Podove prekrivajte sa što manje materijala. Izbacite tepih i umesto njega koristite stazice koje ćete lako oprati u mašini za veš svake dve nedelje na 60 stepeni ili ih tretirajte preparatima protiv grinja. Brisanje poda vlažnom krpom umanjuje količinu prašine koja se prilikom čišćenja podiže u vazduh, pa ćete možda želeti da pod ostane bez prekrivača? Dobro ga ishoblujte i prelakirajte da ne bi bilo rupa u kojima će se skupljati prašina. Isto je sa pločicama: one bez glazure, jer su pravo leglo bakterija. Ako ste baš zapeli da imate tepih, koristite sintetičke, jer su oni od pamučnih ili vunenih vlakana odlični za razmnožavanje bakterija i gljivica. Često perite tepihe i prostirke i kupite usisivač sa HEPA filterom (HEPA air purifier).
Zavese
Plastične ili drvene su bolje od tekstila, koji visi od stropa do poda, ali moraju biti od tkanine da bi dobro podnosile pranje. Znači, zavese kupujte samo od pamuka ili sintetike. Razmislite i o trakastim zavesama, jer se lako održavaju.
Nameštaj
Koža i vinil pokazali su se kao loša sredina za sakupljanje grinja i prašine. Birajte nameštaj izrađen od drveta sa minimumom detalja da bi bio lak za održavanje. Izbegavajte tapacirani nameštaj.
Otvorene površine prebrišite barem jednom u dva dana. Dečje igračke spakujte u kutije i naučite ih da i oni to rade posle igranja umesto da ih ostavljaju razbacane po kući. Perite punjene igračke svake dve nedelje na 60 stepeni. Možete i da ih stavite u plastičnu kesu, a zatim u zamrzivač preko noći, nakon čega ih treba usisati.
Zidovi
Obojite zidove umesto da lepite tapete. Zaboravite na lamperiju. Sastojci iz lepka i laka ne prijaju osobama sklonim alergijama. Pobacajte ili spremite u ostavu figurice i sitnice sa polica koje sakupljaju prašinu, jer ne stižete redovno da ih obrišete.
Kuhinja
Vlaga koja se od kuvanja širi po stanu povećava šansu od pojave buđi, bakterija i lakšeg taloženja prašine. Ukoliko baš želite da vam prostor za pripremanje hrane bude otvoren, poboljšate ventilaciju. Redovno perite sudove da se ne bi nataložili ostaci hrane i plesni u sudoperi. Sudopera, sunđer i sudovi moraju uvek biti čisti i suvi.
Pokupite vlagu iz frižidera da sprečite pojavu buđi. Redovno menjajte gumu na vratima na kojoj se lako nahvata buđ. Svakog dana izbacujte đubre i držite prostor čistim da vam se ne bi zapatile bubašvabe ili glodari došli u goste.
Kvalitet vazduha
Mnogi alergeni, uključujući životinjsku perut i prašinu, nalaze se u vazduhu, dok se druge vrste, poput izmeta buba, zapate u tepisima, ponjavama i posteljini, pa polete u vazduh kada ih „uznemirimo“. Sintetička isparenja iz lepka i razređivača, novih tepiha, proizvoda sa aerosolom, predmeta koje smo odneli na „suvo čišćenje“ mogu uticati na razvoj alergija i zato je osnovno redovno provetravanje. Otvoreni proziri i vrata radi prirodne ventilacije jesu zadovoljavajući ukoliko ne živite u centru grada, pa je lek gori od bolesti. Ukoliko koristite klimu ili prečišćivač vazduha, pobrinite se da ima HEPA filter. Simptome alergije pogoršava izloženost zagađenom vazduhu i zato nemojte dozvoliti pušenje u kući.
Kupatilo
Provetravanje posle kupanja je obavezno, pa instalirajte ventilaciju. Izbegavajte prostirke, na zidove nalepite pločice do plafona, ili ih ofarbajte bojom koja sprečava pojavu buđi. Posle upotrebe osušite kadu ili tuš kabinu peškirom.
Komentari (0)