Najnoviji popis, tvrdi Vera Totić, predsednica Udruženja samohranih roditelja Srbije, pokazaće da ih trenutno u našoj zemlji ima mnogo više. Ona smatra da se broj očeva koji samostalno brinu o deci u protekloj deceniji povećao za čak 80 odsto!
– Na osnovu telefonskih poziva i mnogobrojnih obraćanja za pomoć muškaraca koji se nalaze u ovoj specifičnoj situaciji, možemo zaključiti da se broj samohranih majki i očeva skoro izjednačio – objašnjava Totićeva. – Bilo ih je i ranije, ali ne ovako masovno, a o toj pojavi se, zbog predrasuda, nije mnogo ni pričalo. I mame i tate se žale na partnere da ne plaćaju alimentaciju za decu. Ponosni smo što smo tri majke i osmoricu očeva zbog toga poslali u zatvor u Padinsku Skelu.
Majke odlaze iz različitih razloga
Naša sagovornica ističe da nije tačno da su žene koje brigu o deci prepuste bivšem suprugu samo alkoholičarke, narkomanke ili psihijatrijski slučajevi.
– Većina njih su potpuno zdrave osobe, koje se zaljube u mlađe partnere, pa mališane često doživljavaju kao smetnju za novu vezu – navodi predsednica udruženja. – Čak tri majke su napustile tromesečne bebe! Ostavljaju decu od najranijeg uzrasta, pa do 14 godina. Nema razlike ni u obrazovnom statusu, ima ih u svim strukturama, od najsiromašnijih do onih koje se pojavljuju na televiziji sa osmehom ”od uveta do uveta” i promovišu svoje uspešne karijere, dok o deci brine muž.
Materijalno ugroženi
Prema podacima popisa iz 2002. godine, samo u Beogradu ima 20.798 porodica koju čine očevi sa decom.
– Ukoliko su materijalno ugroženi, što je i najčešći razlog zbog kojeg nam se obraćaju, roditelji koji se samostalno brinu o decimogu ostvariti novačane pomoći koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije i iz kase grada Beograda – objašnjava Marija Milić, iz Gradskog centra za socijalni rad Beograda. – To su novčana socijalna pomoć, dodatak za negu drugog lica, kao i uvećani dodatak za negu drugog lica. Osim toga, Grad obezbeđuje jednokratnu i stalne novčane pomoći, besplatan obrok, stipendije za đake i studente.
Moraju da rade za dvoje
Problemi samohranih majki i očeva su vrlo slični – tvrdi Totićeva. – Svako od njih mora da radi za dvoje, jer preuzima deo tereta partnera. Bore se sa siromaštvom, često ne mogu da usklade karijeru sa poslovnim obavezama. Poslodavci često ne žele da ih zaposle, bez obzira na stepen stručnosti. Uz sve to, muškarci koji nisu navikli na kućne poslove imaju dodatne probleme oko kuvanja, peglanja i spremanja.
Pročitajte još:
Novi život muškarca počinje sa detetom >>
Zablude o samohranim očevima >>
Navike uspšenih samohranih majki >>
Komentari (0)