Istraživanja koja se sprovode o kozmetičkim proizvodima retko stižu do šire javnosti. Odnosno, javnost mora da se potrudi da bi ih našla. Mnogi proizvodi "ne prolaze". Uz to, malo ljudi poštuje rok trajanja kozmetike.
Nemci prosečno na sredstva za negu kože troše oko 150 evra godišnje. To je ukupno 11 milijardi evra. Od toga, više od dve milijarde evra odlazi na losione i kremu za kožu. Bez obzira na vrstu kože i starost osobe, najviše se prodaju bio kozmetika i proizvodi protiv bora. Svaka treća žena u Nemačkoj svakodnevno upotrebljava dekorativnu kozmetiku, a 16 odsto Nemica nikada ne izlaze na ulicu bez ruža za usta i mejkapa.
Kozmetika ne samo da ulepšava – ona i podiže životnu energiju i socijalni prestiž. Nisu stari Egipćani bili naivni kada su bojili oči i obraze. Dakle, oni snose odgovornost za činjenicu da u današnje vreme devojčice od 12 godina žele da izgledaju kao zrele žene, a žene od 40 žele da izgledaju kao devojčice od 15. Devojčice počinju da nanose ratne boje sa 12-13 godina, a dame u godinama šminkom pokušavaju da privuku pažnju muškaraca.
U Nemačkoj se redovno vrše i objavljuju istraživanja o kozmetičkim proizvodima. Tako je nedavno jedno istraživanje pokazalo da veliki broj šampona nije dobio zadovoljavajuću ocenu. Posebno su opasni šamponi protiv peruti. Kod boja za kosu, situacija je još gora: sastojci koji se nalaze u njima mogu da izazovu rak kože.
Lošu ocenu su dobile i kreme za noć. Tu nikakvu garanciju ne pružaju proizvodi basnoslovno skupih markiranih proizvođača. Naprotiv! Stručnjaci upozoravaju da veliku štetu mogu da naprave kreme za izbeljivanje staračkih fleka i pega na licu. Više štete nego koristi mogu vam doneti veoma skupa pakovanja za oštećenu kosu. Maskara može da bude štetna za bubrege. Dobre ocene su mahom dobili eko proizvodi.
Kozmetički proizvodi kojima je istekao rok trajanja mogu na vašem telu da izazovu razne alergije i oboljenja. Koliko dugo neku kremu, maskaru ili ruž za usne smete da upotrebljavate pokazaće vam proizvođač – baš kao na pakovanju sira ili kobasica. Za kreme važi pravilo da su upotrebljive od dana kada ih otvorite do dana koji piše na proizvodu.
Kreme koje se nalaze u kutijama osetljivije su od onih koje su pakovane u tubama. Svaki put kad ih otvorite u njih ulazi kiseonik i mogu da se pokvare. što je krema masnija, to bakterije teže mogu da prodru u nju. U svakom slučaju ne nanosite prstima kreme i mejkap. U slučaju da to ipak uradite, trebalo bi da potrošite kremu u roku od šest nedelja, kažu dermatolozi. Naravno sva ova pravila padaju u vodu ako prekršite osnovno pravilo i ne operete ruke pre nanošenja krema ili šminke.
Komentari (0)