Svoj deci je potrebna ljubav i poštovanje, jer rastu na pozitivnoj pažnji. Ali, koliko često roditelji koriste podsticajne izraze poput: “odlično”, “dobro si to uradio/la” ili “točno tako”? Bez obzira na godine dece ili adolescenata, dobra komunikacija između roditelja i deteta je bitna za samopouzdanje deteta.
Samopouzdnje je indikator dobrog mentalnog zdravlja. Govori nam kako se osećamo. Zbog pomanjkanja samopouzdanja se ne bi trebali stideti. Pojedine sumnje u sebe, pogotovo za vreme odrastanja su sasvim normalne – čak i zdrave. No, loše samopouzdanje ne bi trebalo ignorisati. U pojedinim slučajevima može biti simptom nekog mentalnog poremećaja ili emocionalne borbe.
Roditelji mogu igrati važnu ulogu u pomaganju deci da o sebi misle bolje, ali i u izgradnji samopouzdanja. |
To je važno jer su deca sa dobrim samopouzdanjem: nezavisna, odgovorna, ponose se svojim dostignućima, tolerišu frustraciju, dobro podnose pritisak, dobro obavljaju nove zadatke i izazove, dobro se nose sa pozitivnim i negativnim emocijama, pružaju pomoć drugima.
Reči i radnje imaju velik utiecaj na razvoj samopouzdanja kod dece, a deca, uključujući adolescente, se sećaju pozitivnih izjava koje su im roditelji rekli. Fraze poput “Sviđa mi se kako ti…” ili “Postaješ sve bolji u…” bi trebalo govoriti svakodnevno. Roditelji takođe mogu namignuti, nasmejeti se, potapšati po leđima ili zagrliti dete kako bi pokazali da ih cene.
Što još roditelji mogu da urade?
â-ºNaučite pozitivno da razmišljate. Važno je da roditelji preusmere netačna ili negativna uverenja dece o sebi i nauče kako razmišljati pozitivno.
â-ºIzbegavati kritike koje se oslanjaju na ismejavanju ili stid. Osećaj krivice i negativne osude su u samome srcu lošeg samopouzdanja, i mogu dovesti do emocionalnih poremećaja.
â-ºNaučite da donosite odluke i prepoznajete kada su deca donela dobre odluke. Neka imaju svoje probleme. Ako ih reše, dobijaju na samopouzdanju. Ako ih vi riješite, zavisiće od vas. Uzmite vremena da odgovorite na pitanja. Pomozite deci da smisle neke alternativne opcije.
â-ºPokažite deci da se možete smejati sebi. Pokažtie im da život ne mora biti ozbiljan sve vreme, i da je zezanje zabavno. Vaš smisao za humor je važan za njihovo emocionalno zdravlje.
Pročitajte još:
Samopouzdanje i empatija uz kućne ljubimce >>
Porodica – baza samopouzdanja >>
Komentari (0)