Prvi preliminarni rezultati popisa stanovništva i imovine, koji se završava danas, pokazuju da se u Srbiji od 2002. godine broj stanovnika smanjio za oko 300.000.
Zato je smanjen broj članova prosečne porodice, a glavni razlog je negativan prirodni priraštaj – kaže Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
– Prema popisu iz 2002. godine, prosečna porodica u Srbiji je bila četvoročlana. Sad će u najboljem slučaju biti tročlana. Procena je da će na svakih pet porodica, tri biti tročlane – kaže on.
Vukmirović dodaje da su su procene Zavoda bile da u Srbiji živi oko 7,3 miliona građana, koliko će ih, kako kaže i biti kad se izbace duplo popisani, oni koji rade van mesta u kojem su prijavljeni, deca koja su u inostranstvu, a roditelji su ih popisali.
Prema prvim informacijama, u Beogradu je popisano oko 1.684.000.
– U Beogradu nikada nije živelo dva miliona ljudi. Doseljava se veliki broj građana, ali mnogo i odlazi. U centralnim beogradskim opštinama je sve manje ljudi. Broj stanovnika se u nekim smanjio za 20 odsto – kaže direktor Zavoda.
Prazne se siromašna mesta. Gradovi poput Kladova, Negotina i Zaječara imaju za po 15 odsto manje stanovnika nego pre 10 godina.
– Problem je i Banat. Zrenjanin, na primer, ima za osam odsto manje stanovnika. Problem je isti svuda u Srbiji, osim u Novom Sadu – kaže Vukmirović.
Svake godine u poslednjoj deceniji, Srbija je u proseku gubila oko 30.000 ljudi.
– Velike unutrašnje migracije su promenile sliku Srbije. Uticao je i „beli šengen”, odnosno otvaranje granica. Posle popisa ćemo znati i koliko je ljudi otišlo u inostranstvo – kaže Vukmirović.
On ističe da su, i pored bojokota Albanaca na jugu Srbije i delimično u Raškoj oblasti, zadovoljni kako je popis protekao, ističući da nije bilo nijednog velikog incidenta.
Komentari (0)