Nelagodnost, pritisak i bol pri saginjanju, kašljanju ili podizanju nečega samo su neki simptomi koji ukazuju na kilu ili herniju‚.
Bruh, kila ili hernija jeste stanje koje nastaje kada unutrašnji organi ili njihovi delovi iz trbuha prođu kroz oslabljeni segment mišićnog tkiva – objašnjava dr Vojin Ristić, hirurg poliklinike „Beo-Grad“. – Većina takvih defekata je locirana na prednjem trbušnom zidu – dodaje on.
Kile se javljaju na određenim mestima, gde razni kanali, krvni sudovi i živci izlaze ili ulaze kroz trbušni zid.
Takva su mesta:
– kod muškaraca u preponi, gde semeni kanal zajedno sa krvnim sudovima izlazi iz trbuha i ulazi u mošnice; kod žena u preponi, gde okrugla pantljika materice izlazi i veže se za stidnu kost (i to su preponske, ili ingvinalne kile);
– kod muškaraca i kod žena kod preponske veze, gde veliki krvni sudovi izlaze iz trbuha i ulazu u noge (bedrene, ili kruralne kile);
– na pupku, gde je za vreme života deteta u materici ulazila pupčana vrpca iz majke u telo deteta (pupčana ili umbilikalna kila) i
– sadržaj trbuha, najčešće želudac, može da prođe i u grudnu šupljinu kroz mišićnu pregradu koja razdvaja trbuh od grudi i da napravi kilu (dijafragmalna kila).
Ove hernije pojavljuju se na mestima gde već postoje ili su postojali neki otvori. Međutim, dešava se da se kile pojavljuju na mestima gde ne postoje i nikada nisu postojali nikakvi otvori.
One se pojavljuju prilikom teškog fizičkog napora, najčešće kod fizičkih radnika, kod bolesnika koji dugo kašlju, i kod dece tokom dugotrajnih proliva, usled slabljenja i rastezanja mišića trbušnog zida. Na tim mestima trbušni zid popusti pod pritiskom trbušnog organa i na slabom mestu pojavi se kila.
To se najčešće događa na srednjoj (beloj) liniji koja se proteze između grudne kosti i pupka. Ovu kilu zovemo epigastrična kila ili kila bele linije.
Kila se najlakše poznaje po tome što se na kašalj jače izboči trbušni zid, a za vreme ležanja ili pod blagim pritiskom izbočina se reponira u trbuh. Bruh je često oboljenje. Neki ljudi se rađaju sa urođenom sklonošću za dobijanje bruha.
Simptomatologija kod preponske kile kao i kod drugih vrsta hernijacija su nelagodnost, pritisak i bol pri saginjanju, kašljanju ili podizanju.
Ako dođe do ukleštenja tkiva određenog organa, javlja se jak bol i ovo stanje zahteva urgentno hirurško operativno lečenje koje mora biti sprovedeno u prvih par sati od početka ukleštenja.
U suprotnom, može doći do pucanja ili izumiranja organa ili njegovog dela koji je uklešten, a zatim i do pojave zapaljenja trbušne maramice koje može imati i smrtni ishod.
Operacija jedino rešenje
Jedino ispravno lečenje kile jeste operacija. Savetujemo da se kila operiše na vreme, dok nije postala suviše velika i dok je trbušni zid još očuvan, tako da se njime može zatvoriti otvor kile. Postoji više vrsta hirurškog lečenja hernija.
Klasičan pristup, zatim uz implantaciju bioaktivnih materijala tzv. mrežica, kao i laparoskopske metode. Koji će od tretmana biti primenjen zavisi od lokalnog nalaza i procene ordnirajućeg hirurga.
Komentari (0)