Beograd – Broj novorođenih beba u Beogradu svake godine je sve veći, naročito u odnosu na ostatak Srbije, koji još boluje od bele kuge, sa prosečno oko 2.000 rođenih beba po okrugu.
Pozitivni trend nataliteta u prestonici se beleži od 2007. godine, a prošle godine rođeno je čak 3.000 beba više nego 2008.
Pomoćnica gradonačelnika Beograda Tatjana Pašić ističe da je naročito ponosna zbog činjenice da je 2010. godine u prestonici rođeno 20.105 beba, a za prva tri meseca ove godine čak 4.603 bebe. Prošle godine rođeno je 3.000 devojčica i dečaka više nego 2008. i oko 1.500 nego 2009. godine.
Dobra socijalna politika
– Očekujemo da će ove godine broj beba biti još veći u odnosu na prethodnu, jer je u prva tri meseca 2011. rođeno više beba nego u istom periodu prošle godine. Podsticaj rađanja u prethodne dve godine desio se usled ulaganja grada Beograda u oblast socijalne zaštite i brige o porodici. Jedan od razloga većeg nataliteta u Beogradu u odnosu na ostale gradove svakako je i činjenica da se svake godine sve više ljudi iz Srbije doseljava u glavni grad, verovatno zato što prepoznaju da ovde imaju podršku i bolju zaštitu – navodi Pašićeva i objašnjava koje je sve mere gradska vlast preduzela kako bi povećala natalitet u prestonici:
– Zaposlenim trudnicama i porodiljama grad isplaćuje 35 odsto do punog iznosa plate. Nezaposlenima smo obezbedili jednokratnu pomoć od 50.000 dinara, a onima lošeg materijalnog statusa u iznosu od 25.000 dinara. Poslednje dve godine, 5.288 porodilja iskoristilo je prvi vid pomoći, a 1.081 drugi. Isplaćujemo stalnu pomoć za treće, četvrto, peto dete i duple blizance, a ovo pravo do sada je iskoristilo 284 dece. Prošle godine grad je sa 50 miliona dinara finansirao drugi pokušaj vantelesne oplodnje za 215 žena.
Od 1. januara ove godine osnovan je Beogradski bebi klub, koji podrazumeva da sve bebe rođene u Beogradu i njihove mame dobijaju poklon paket, vredan oko 12.000 dinara sa svim stvarima koje su im potrebne u prvim danima. Ove pakete do sada su dobile 4.603 beogradske bebe. Kako bi donekle podstakla natalitet i u drugim gradovima, beogradska uprava odvojila je oko 5.000 paketa za bebe rođene u dvadesetak najsiromašnijih opština u Srbiji.
Radmila Vićentijević iz Zavoda za informatiku i statistiku potvrđuje da je prirodni priraštaj u Beogradu u znatnom skoku od 2007. godine. Prirodni priraštaj bio je najnegativniji 2000. godine, kada je iznosio minus 5.434, što je posledica dešavanja u zemlji godinu pre, dok se 2010. smanjio na minus 2.207.
– Do povećanja broja beba u glavnom gradu došlo je zato što se sve više porodica odlučuje na treće dete, što nam je izuzetno drago. Osim toga, sve više se rađaju vanbračna deca zato što mladi u prestonici više ne robuju starinskom običaju da je neophodno da budu venčani ukoliko žele decu. Mladi se sve ranije opredeljuju na prvo dete zato što shvataju da ih čekanje da se stvore idealni uslovi, da dobiju stalni posao i kupe stan, može sprečiti u toj nameri. Prolaze godine i žena prestaje da bude fertilna, te se sada nešto lakše upušta u materinstvo – navodi Vićentijevićeva.
Prestonica kao Vojvodina
Stručni saradnik emisije „Vreme je za bebe” Dragan Bošković, koji je uoči jubileja serijala prikupljao podatke o „bebi bilansu”, navodi da su preliminarni rezultati nataliteta u Beogradu za prethodnu godinu pozitivni.
– Odavno nismo prešli cifru od 20.000 beba u Beogradu, a cela Vojvodina zabeležila je za oko 2.000-3.000 više rođene dece. Ukoliko od ukupnog broja rođenih beba u Srbiji te godine oduzmemo ove cifre, ispostavlja se da je u ostatku Srbije rođeno oko 30.000 beba. Smatram da je za ovaj trend u glavnom gradu zaslužna izuzetna socijalna politika koju sprovodi gradska vlast – objašnjava Bošković.
On navodi da se porast nataliteta beleži i u ostatku Srbije, ali da će nam biti potrebno još mnogo godina da se kao nacija izvučemo iz negativnog prirodnog priraštaja.
– Stopa nataliteta u Srbiji 1990. godine bila je 2,1 da bi do 2007. godine pala na 1,43 i pali smo u ambis. Trebaće nam 20-30 godina da bismo se izvukli iz tog pada. Francuzi su upali u krizu 1973. godine i izvukli su se tek u periodu od 2005. do 2010. godine. Imali su odličnu državnu politiku pri čemu svaka žena zaposlena u državnoj službi dobija nacionalnu penziju nakon 15 godina radnog staža i troje dece. Osim toga, kazne za vozače koji na prednjem sedištu prevoze dete su krajnje rigorozne, ne u vidu novca, već zatvora. Zato je kod njih bilo 829.000 rođenih beba prošle godine – kaže Bošković.
Komentari (0)