Naučite dete šta da radi kada je u nevolji, a vi niste u blizini ili ne možete da mu pomognete. Iako se od dece ne može očekivati da u kriznim momentima reaguju kao odrasli, možete im ukazati šta da rade u takvim situacijama. Evo nekoliko načina kako da ih pripremite za ono što može da se dogodi.
Simulirajte opasnu situaciju
Vi ste detetu najbolji primer kako da se ponaša u kriznoj situaciji. Ukoliko tada delujete smireno, biće to dobra osnova da i vaše dete tako reaguje u sličnoj situaciji koja za njega može biti zaista zastrašujuća. Dok razgovarate o tome, spustite se na njegov nivo, kako bi vas razumelo i potrudite se da ne delujete dramatično. Stručnjaci preporučuju da simulirate opasnu situaciju koja bi mogla da se dogodi, istovremeno objašnjavajući i pokazujući kako treba reagovati.
Naučite dete telefonskim brojevima za hitne slučajeve
Stručnjaci savetuju da roditelji nauče svoje dete da, ukoliko je to potrebno, prvo pozove broj za hitne slučajeve (požar, provala ili ozbiljan medicinski problem), pa tek onda roditelje na mobilni.
Dete treba da zna svoju punu adresu, a treba ga naučiti i kako da objasni šta se tačno dogodilo. Treba da budu spremni da ostanu dovoljno dugo na vezi kako bi odgovorili na sva pitanja. Ostavite pored telefona ispisanu adresu i broj telefona da deca mogu da ih pročitaju ako se zbune. Dobro bi bilo i da sa sobom nose zapisanu adresu, u slučaju nepredviđene situacije.
Naglasite da nikada ne pomišljaju da pozovu 92, 93 ili 94 u šali. Statistike pokazuju da postoji ogroman broj lažnih poziva.
Vežbajte „šta ako“ situacije
Postavljajte vašem detetu pitanja tipa: „šta ćeš uraditi ako osetiš dim u kući; ako je neko nepoznat na vratima kada si sam kod kuće; ako nestane struje…“, kako biste ga pripremili za nepredviđene slučajeve, kada ostane samo. Sa detetom treba kroz vežbu da prođete i putanju do požarnog izlaza u slučaju opasnosti.
Budite spremni za kritične situacije
Okačite brojeve telefona za hitne slučajeve na frižider ili ih stavite na mesto gde mogu lako da se vide. Ubeležite brojeve policije, hitne pomoći, mobilne telefone roditelja i bližih suseda… Kupite komplet za prvu pomoć ili sami napravite jedan sa antiseptičkim sredstvom, zavojem, gazom, flasterima.
Objasnite deci kako se koristi svaki artikal iz seta i držite ga na mestu gde lako mogu da ga pronađu. U frižideru uvek treba da imate led, zbog povreda u kući. Eksperti preporučuju da decu uzrasta od petnaest godina treba naučiti da ukažu pomoć veštačkog oživljavanja (usta na usta i masaža srca).
Naglasite pravila
Najvažnije za dečiju sigurnost jeste da slede pravila i uputstva koje su dobili od roditelja. Deca ne treba da otvaraju ulazna vrata kada su sama kod kuće, a roditelji treba alkoholna pića, lekove i oružje da drže na mestu koje je deci nedostupno, najbolje pod ključem. Druga pravila treba uvoditi od slučaja do slučaja. Odlučite treba li deca nekontrolisano da koriste internet, smeju li da im dolaze drugovi kada su sami kod kuće…
Komentari (0)