Istraživači Univerziteta u Torontu veruju da postoji veza između ksilitola, prirodnog zaslađivača u nekim žvakama, i infekcije uha kod dece. Iako se žvake za ksilitolom obično vezuju za zaštitu zuba, neki naučnici su primetili da postoji i posredni efekat – konzumiranje žvake sa ksilitolom usporava i čak sprečava razvoj bakterija koje urzokuju infekciju uha.
Do prvih rezultata naučnici su došli ispitivanjem 3.100 dece i ustanovili da je kod 25 odsto njih koji su konzumirali žvake sa ksilitolom smanjena verovatnoća za dobijanje upale uha. Ovaj podatak je značajan najviše zbog toga što je čak 83 odsto dece starosti do tri godine barem jednom imalo neki oblik upale uha.
Važno je i to da će se preventivnim delovanjem kroz konzumiranje žvaka sa ksilitolom smanjiti količina antibiotika koja se do sada koristila za lečenje dece od upale uha.
Prema preliminarnim saznanjima ksilitol sprečava bakteriju uzročnika upale da prodre do unutrašnjeg uha i tamo razvije upalu. Naučnici tvrde i da su sigurni da će dalja istraživanja potvrditi tu teoriju.
Pored žvakaćih guma, ksilitol je prisutan i u pojedinim vrstama pasti za zube, a koristi se i u medicinske svrhe.
Najveći problem sa celom pričom o žvakaćim gumama je to što se one ne preporučuju deci mlađoj od tri godine zbog opasnosti od davljenja.
Pročitajte još:
Koja hrana nije bezbedna za moje dete? >>
Higijena čuva zdravlje deteta >>
Komentari (0)