Ministarstvo poljoprivrede naložilo je da se mleko sa povećanim sadržajem aflatoksina povuče iz prodaje. Uzorci mleka biće poslati na dodatno ispitivanje u Holandiju, a kada stignu rezultati sa sigurnošću ćemo znati koje mleko je bezbedno za upotrebu, a koje ne.
Prema rezultatima koje je predstavio pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić, od trideset pet uzoraka, samo devet je pokazalo da zadovoljava kriterijume koji propisuju sadržaj aflatoksina koji je manji od 0,05 mikrograma po kilogramu.
Koja mleka su bezbedna za upotrebu?
1. MEGGLE MLEKO 1l – delimično obrano dugotrajno mleko 1,6% m.m.(rok trajanja 08.03.2013.)
2. DUKAT TRAJNO MLEKO 1l – sterilizovano delimično obrano mleko sa 1,5% mlečne masti, obogaćeno vitaminom D (rok trajanja 01.04.2013.)
3. DUKAT TRAJNO MLEKO 1l – sterilizovano mleko sa 2,8% mlečne masti, obogaćeno vitaminom D (rok trajanja 09.06.2013.)
4. IMLEK BELLO ORGANSKO MLEKO 100% ORGANIC 750ml – pasterizovano mleko, 2,8% mlečne masti (rok trajanja 23.02.2013.)
5. DUGOTRAJNO MLEKO LIGHT 1l Mlekara Šabac – Sterilizovano, homogenizovano mleko sa 0,6% mlečne masti (rok trajanja 25.04.2013.)
6. DUGOTRAJNO MLEKO 1l Mlekara Šabac – sterilizovano, ogenizovano mleko sa 2,8% mlečne masti (rok trajanja 22.04.2013.)
7. DUGOTRAJNO MLEKO 1l Niška mlekara – sterilizovano, homogenizovano mleko sa min. 2,8% mlečne masti (rok trajanja 06.05.2013.)
8. ZDRAVO! SVEŽE MLEKO 1l Subotička mlekara – pasterizovano i homogenizovano mleko sa 2,8% mlečne masti (rok trajanja 21.02.2013.)
9. K PLUS DUGOTRAJNO MLEKO 1l Niška mlekara – sterilizovano, homogenizovano mleko sa min. 2,8% mlečne masti (rok trajanja 24.04.2013.)
Šta je aflatoksin?
Aflatoksini su toksični produkti plesni “Aspergillus flavus” kojih može biti u stočnoj hrani, sirovinama i poluproizvodima za proizvodnju ljudske hrane, kao i u žitaricama, kukuruzu, krompiru, voću, orašastom voću i hrani životinjskog porekla, posebno mleku, ako su životinje hranjene kontaminiranom stočnom hranom. Ta plesan može zahvatiti sve procese – od uzgoja i žetve, preko skladištenja do prerade, njena pojava uslovljena je klimom, geografskim položajem, agrotehničkim merama i načinom prerade sirovina.
Stručnjaci navode da aflatoksini oštećuju jetru i druge organe i izazivaju rak jetre. Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) smatra da u slučaju aflatoksina nema apsolutne sigurnosti hrane, odnosno da maksimalno dopuštena količina mora bude jednaka nuli.
Posebno su ugrožena deca i ona bi svakako trebalo da izbegavaju proizvode kod kojih postoji rizik zagađenja koliko god je to moguće. Izloženost aflatoksinima kod ljudi se može otkriti na osnovu analize krvi.
A šta je sa mlekom za bebe?
Roditeljski portal Bebac.com kontaktirao je proizvođače mleka za bebe i dobili smo obećanje da će nam u što kraćem roku dostaviti dokumentaciju o ispravnosti mlečnih formula namenjenih najmlađima.
Pogledajte slideshow: Rezultati analize mleka >>
Pogledajte slideshow: Da li su mlečne formule za bebe bezbedne?
Pročitajte još:
Povlači se mleko čiji uzorci pokazuju nedozvoljene količine aflatoksina >>
Komentari (0)