Razlike među decom suprotnog pola uočavaju se vrlo rano, već u predškolskoj ustanovi, a kasnije postaju sve izraženije. Kako se kao roditelj treba postaviti u određenim životnim razdobljima dečaka?
Devojčice su danas sigurnije u sebe, motivisanije i vrednije, dok se dečaci neprekidno traže, ne snalaze se najbolje u odnosima s vršnjacima, izloženi su većem riziku od nasilja, alkohola i droga. Iako tako izgleda, dečaci nisu inferiorniji od devojčica, već drugačiji, jer njihovi mozgovi drugačije funkcionišu. Razlike među decom suprotnog pola uočavaju se vrlo rano, već u predškolskoj ustanovi, a kasnije postaju sve izraženije.
U svojoj knjizi „Kako odgajati sinove" Stiv Bidalf, australijski psiholog i porodični terapeut, bavi se najznačajnijim pitanjima u razvoju muškarca od rođenja do zrelosti, i razmatra koliko mu je nežnosti i čvrstog roditeljskog usmeravanja potrebno. Upravo stoga on objašnjava kako se kao roditelj treba postaviti u određenim životnim razdobljima dečaka.
On je mamin mali dečak
Od rođenja do šeste godine dečacima je potrebno puno nežnosti kako bi naučili da vole, dok im razgovori pomažu da se povežu sa svetom. U tom periodu dečak prvenstveno pripada majci, iako i otac treba da ima važnu ulogu.
Ukoliko je ikako moguće, dečake ne treba slati u obdanište pre treće godine jer su oni skloni anksioznosti zbog razdvajanja i emocionalnom povlačenju zbog osećaja napuštenosti. Prve lekcije iz bliskosti, poverenja, topline, zabave i dobrote dečaci mogu da dobiju samo od najbližih osoba.
Otac izbija u prvi plan
Oko šeste godine dečaci pokazuju izrazitu zainteresovanost za muškost i otac postaje primarni roditelj. Ali, uloga majke je i dalje veoma značajna i ona ne treba da se distancira od svog sina samo zbog toga što je stariji. U ovom stadijumu detetovog razvoja treba razvijati njegove sposobnosti i veštine, dobrotu i smisao za igru kako bi postalo uravnotežena osoba.
Dečaci se tada bukvalno „kače" za oca ili bilo kog dugog muškarca i pokušavaju da ga kopiraju. Otac u tom periodu mora da bude na raspolaganju svom sinu, čak i ako ga on s vremena na vreme ignoriše. Uživajte u vremenu koje sin želi da provede sa vama jer će ga za koju godinu interesovanja odvući na drugu stranu, ka prijateljima i devojkama.
Treba im dobar muški mentor
Od četrnaeste godine dečaci počinju da nalaze svoje mesto u spoljnom svetu. Mama i tata treba malo da se povuku, ali moraju da obezbede dobre mentore svom sinu ili će on sopstvenu ličnost graditi isključivo u društvu vršnjaka. Mentor može da bude sportski trener, ujak, nastavnik, komšija koji se bavi zanimljivim poslom… Cilj je da se u ovom periodu razviju veštine, odgovornost i samopoštovanje. U ovom uzrastu dečaci često postaju stidljivi, nemirni i ćudljivi, traže odgovore na značajna pitanja i nove izazove.
Adolescent čezne za nečim višim, i hormonski i fizički je spreman da preuzme ulogu odraslog, a ukoliko mu roditelji u tome ne pomognu, onda nastaje problem. Važno je da nešto pozitivno i kreativno zaokupi mladićev duh jer će, u suprotnom, biti izloženi opasnosti od rizičnog ponašanja, alkohola, droge i kriminala, što je noćna mora za svakog roditelja.
Ne moraju da budu svemoćni
– Najvažnije je da uvek budete na raspolaganju svom detetu, da mu se nađete kad ima problem i dilemu i da mu usadite osećaj sigurnosti. Pomozite mu da napravi ravnotežu između snage i intelekta, jer savremenom svetu nisu potrebni muškarci koji mogu da se rvaju s bivolima. Mnogi veliki muškarci u istoriji bili su hrabri i odlučni, ali istovremeno i osetljivi i puni ljubavi prema drugima. Takav treba da bude i muškarac budućnosti, pa samim tim i vaš sin, samo ako ga pravilno usmerite – poručuje Bidalf.
Dečaci od mame nauče sve o suprotnom polu
Majka dečaka uči mnogo o životu i ljubavi. Njena pomoć mu je neprocenjiva za sticanje samopouzdanja sa suprotnim polom. Ona je njegova „prva ljubav" i treba da bude nežna, puna poštovanja i razigrana, bez želje da dominira njegovim svetom.
Majka može da pomogne dečaku da se opusti sa devojčicama i ženama. Može da ga nauči šta devojčice vole: da vole dečaka sa kojim mogu da razgovaraju, koji ima smisao za humor, koji ima obzire, koji ima sopstvene ideje i stavove. I da mu ukaže na to da i devojčice ponekad mogu biti zločeste i bezobzirne. Roditelj suprotnog pola često je presudan za samopoštovanje deteta koje raste.
Treba im red
Dečaci se osećaju nesigurno i izloženi su opasnosti ukoliko situacija nije dovoljno strukturirana. Ukoliko nema „šefa", vođe, glavnog, oni počinju da se koškaju da bi uspostavili „poredak kljucanja". Testosteron ih navodi na želju da uspostave hijerarhiju, ali ne mogu to uvek da učine jer su svi istog uzrasta. Ukoliko im mi uspostavimo strukturu, oni mogu da se opuste. Kada sebe smatraju neuspešnima, dečaci propuštaju da nauče ključne veštine, jer za to nisu zreli i tako bivaju odvraćeni od učenja.
Komentari (0)