Ako je dete starije od tri godine, pokušajte s njim razgovarati, objasniti mu da su naočare pomoć, a pokažete li mu primerom na pola ste puta do uspeha.
Inače, uloga je dečjih dioptrijskih naočara pre svega korekcija vida. Naočare moraju dobro pristajati te je zbog toga nužno pronaći model koji odgovara anatomiji dečje glave. Najbolje rešenje je lagan, stabilan i elastičan okvir izrađen od antialergijskog materijala.
U ponudi su plastični i metalni dečji okviri. Metalni okviri su tanji i lakše popravljivi. Plastični okviri većom površinom prianjaju na nos i zbog toga često mogu biti ugodniji izbor.
Takođe postoje okviri izrađeni od titana, koji je hipoalergijski, te ujedno najlakši materijal. Najvažnije su pak sočivo naočara. S obzirom na materijal postoje dve vrste sočiva naočara: plastične i mineralne (staklene).
U slučaju dečjih naočara bolji su izbor plastična sočiva jer su otpornija na lom. Treba napomenuti da se dečje naočare razbijaju prilično često! Takođe postoje sočiva izrađena od polikarbonata, koje su izuzetno otporne na udarce. Dečja sočiva naočara trebale bi imati UV filter, antirefleksni sloj i tvrdi sloj (premaz koji štiti sočivo od ogrebotina).
I za kraj nekoliko trikova: izabrati ispravne naočare za vaše dete najbolje će vam pomoći iskusni optičar koji će vam reći i koliki deo cene pokriva zdravstveno osiguranje.
Uvek je dobro imati i rezervne naočare, kako ne biste imali problema u slučaju nezgode.
Komentari (0)